Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Małe autka dużych chłopców
Nie stać cię na Audi Q7? Nic bardziej mylnego! W Rybniku kupisz ten samochód za dwieście złotych. Taki sam jak oryginał, tylko kilkadziesiąt razy mniejszy. Szukasz Porsche, którego silnik ma taką samą częstotliwość drgań, widoczną tylko pod lupą? Zostań kolekcjonerem modeli samochodowych.
Pomniejszone kilkadziesiąt razy auta, zarówno te popularne jak i zabytkowe, podbijają rynek modelarstwa w Polsce. My znaleźliśmy w Rybniku pasjonata, którego takim właśnie hobby zaraził ojciec. Rybniczanin poszedł krok dalej. Pasję zamienił w sposób na życie. Wraz ze znajomymi otworzył przy ulicy Przemysłowej firmę, jedną z czterech w Polsce, która zaopatruje kolekcjonerów w kraju. - Nie każdy ma czas na sklejanie plastikowych modeli, składających się z kilkuset części. Ludzie pochłonięci pracą, nie mają czasu na życie rodzinne a co dopiero na spełnianie marzeń - podkreśla Jakub Sobczyk, hobbysta i przedsiębiorca w jednym.
Diecast to sposób na jak najlepsze odwzorowanie oryginału. Sztuka tworzenia odlewów karoserii, polega na tłoczeniu tworzywa pod ciśnieniem do formy, dzięki czemu unika się widocznych na karoserii samochodu, niepotrzebnych zgrzewów poszczególnych elementów pojazdu.
Producenci prześcigają się w odwzorowywaniu samochodów prawdziwych marek. Na rynku bez problemu możemy kupić modele przedstawiające zarówno samochody jeżdżące po PRL-owskich szosach, jak i te z najwyższej półki czasów obecnych, o których samo marzenie jest luksusem.
Podobnie jak w prawdziwym świecie, choć i tu opinie są podzielone, prym na mini rynku motoryzacji wiodą producenci niemieccy. To oni bardzo często do swych wyrobów dokładają rękawiczki, by hobbysta nie uszkodził, czy nie popalcował precyzyjnie wykonanego modelu, który w historii swego życia powinien przebyć tylko jedną drogę - z opakowania do witryny, w której zostanie wyeksponowany. - Pamiętam pewne małżeństwo, które zakupiło u nas dwa modele za 1200 zł. Kiedy dowiedziałem się, że autka posłużą jako zabawki dla czterolatka, bardzo się zdziwiłem - opowiada kolekcjoner.
Tutaj zasada jest podobna jak na rynku prawdziwej motoryzacji. Po zakończeniu produkcji cena nawet popularnych modeli wzrasta kilkukrotnie.
Największym rynkiem wtórnym samochodowych modeli, jest popularny również w Polsce serwis e-bay. Właśnie tam serie egzemplarzy, których nie można już zakupić w specjalistycznych sklepach czy wprost od producenta, osiągają zawrotne kwoty kilku tysięcy euro.
- W naszej ofercie posiadamy zarówno te najmniejsze, osiągające zaledwie 1,5 centymetra samochody z których te najdroższe osiągają kwoty 70 zł, jak i te droższe, większe, w których można zmieniać biegi i ruszać kierownicą. - reklamuje pan Jakub i dodaje:- Najpopularniejszą w Polsce skalą jest czterdziesto trzykrotne pomniejszenie oryginału – zapewnia.
W Niemczech kolekcjonowanie modeli w tej właśnie skali jest coraz mniej popularne i nie chodzi tu o pieniądze. Najwięksi kolekcjonerzy stawiają przybudówki przy domach, by upchnąć swe eksponaty, a tak duże samochody nie mieszczą się już na półkach. Niejednokrotnie są to zbiory sięgające sześciu tysięcy pojazdów, których wartość wynosi sto tysięcy euro. W naszym regionie największa kolekcja znajduje się w Bielsku Białej.
Rybniczanie działają w tej branży od dwóch lat i jak mówi jej przedstawiciel: - Do lamusa przeszło już modelarstwo kolejowe. Dziś prawie w ogóle nie buduje się już makiet z prawdziwego zdarzenia. Sensacją zaś są modele samochodów, których drgania silnika, widoczne tylko pod lupą, mają taką samą częstotliwość, jak oryginały – wyjaśnia.
Jak to bywa w prawdziwym świecie, najdroższe i najbardziej reprezentacyjne fury mają szejkowie. Na jednej z wystaw można było podziwiać model samochodu wysadzanego diamentami, wyprodukowanego przez firmę Bauer.- My najwięcej sprzedajemy modeli BMW. Przyszła do nas kiedyś kobieta, której marzeniem było wypełnienie całej ściany modelami tej właśnie marki - wspomina hobbysta. - Najlepiej sprzedają się te czarne – puentuje.
(młyn)
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |