Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – krótki poradnik dla poszkodowanych
Wypadek drogowy czy też stłuczka to coś, co może przytrafić się każdemu z nas. Wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. W takiej sytuacji bardzo przydaje się obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, a także ubezpieczenie autocasco. Niekiedy jednak zdarza się, iż towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają wysokość należnych poszkodowanym świadczeń. Co wówczas możemy zrobić?
Uszkodzony pojazd to bardzo poważny problem
Dla wielu osób samochód jest narzędziem pracy lub też środkiem lokomocji pozwalającym na dojazdy do miejsca zatrudnienia. W związku z tym jego uszkodzenie skutkuje niemożliwością zarobkowania bądź też wystąpieniem poważnych przeszkód w wykonywaniu obowiązków służbowych. Oczywiście każde uszkodzenie jest inne, niektóre daje się w miarę szybko i sprawnie usunąć, jednakże współcześnie produkowane samochody to już na tyle skomplikowane konstrukcje, że większość uszkodzeń jest dość kosztowna w usunięciu oraz kłopotliwa. Wiele aut wyposażonych jest bowiem w różnego rodzaju czujniki, które są drogie w wymianie.
Decyzja o wypłacie odszkodowania
Decyzję o wypłacie odszkodowania podejmuje ubezpieczyciel. Poszkodowany jest jednak zobowiązany do dostarczenia dokumentacji związanej ze zdarzeniem, w wyniku którego dany pojazd został uszkodzony. Na tej podstawie ubezpieczyciel wylicza wysokość należnego świadczenia. Problem pojawia się jednak, gdy idzie o ustalenie kosztów koniecznej naprawy. Otóż można go dokonać za pomocą części oryginalnych lub też zamienników. Różnica pomiędzy klasą poszczególnych elementów znajduje swoje odbicie w ich cenie, a więc i w kosztach naprawy. W związku z tym firmy ubezpieczeniowe nierzadko kwestionują sumę naprawy wskazując, iż należało jej dokonać przy pomocy zamienników. Nie jest to jednak prawdą, albowiem naprawienie szkody powinno mieć charakter przywrócenia stanu poprzedniego, czyli jeżeli części przed zdarzeniem były oryginalne, po usunięciu jego skutków również powinny być oryginalne.
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – jak to zrobić?
Jeżeli nie zgadzamy się z decyzją ubezpieczyciela dotyczącą wysokości przyznanego nam świadczenia, nie jesteśmy bezradni. Mianowicie, przysługuje nam odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Jak przyznaje ekspert z kancelarii Automobilis, Niezadowolony z załatwienia swojej sprawy może wnieść odwołanie do zarządu firmy ubezpieczeniowej, która likwidowała daną szkodę. Nie należy bać się tego kroku, albowiem nierzadko jest on skuteczny – ubezpieczyciele zmieniają swoją decyzję. Gdyby jednak okazało się to nieskuteczne, wówczas można skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego. Może on dokładnie przyjrzeć się danej sprawie i pomóc załatwić ją w sposób polubowny
Uszkodzenie pojazdu to zawsze poważna niedogodność. Samochód jest bowiem narzędziem, którego podstawowym zadaniem jest podniesienie komfortu naszego życia. Dlatego też, jeżeli nasze auto zostanie uszkodzone, nie bójmy się walczyć o jak najwyższe odszkodowania.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |