Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Terapia wstrząsowa dla maturzystów
Praktycznie co czwarty wypadek drogowy na Śląsku jest spowodowany przez jednego z młodych kierowców. W Rybniku te dane są jeszcze bardziej zatrważające. Dlatego policjanci zorganizowali w poniedziałek dla rybnickich maturzystów spotkanie, podczas którego przestrzegali przed skutkami brawury. Młodzież zobaczyła drastyczne zdjęcia z wypadków. – To do nas przemawia – podkreślali uczniowie.
Te dane szokują. Co czwarte zdarzenie drogowe na Śląsku jest spowodowane przez kierowców w wieku od 18 do 25 lat. Na terenie Rybnika procentowy udział młodych i niedoświadczonych kierowców w wypadkach jest wyższy niż średnia dla województwa śląskiego. – Musimy coś z tym zrobić. Razem – apelował do maturzystów mł. asp. Ryszard Czepczor z rybnickiej policji.
Aby ograniczyć powstawanie kolejnych zdarzeń z udziałem młodych kierowców Komenda Miejska Policji w Rybniku przystąpiła do programu „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie”” zainicjowanym przez WRD KWP w Katowicach. W poniedziałek w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyła się konferencja inaugurująca program, na którą zaproszono tegorocznych maturzystów.
Maturzyści, w wielu wypadkach świeżo upieczeni kierowcy, usłyszeli o skutkach zbyt szybkiej jazdy, prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, narkotyków lub pod wpływem presji rówieśników. – Większość myśli tak: wypadek? To mi się nie zdarzy, przecież ja dobrze prowadzę. Jeżdżę szybko, ale bezpiecznie. Nie! Szybko, to znaczy niebezpiecznie. Musicie uzmysłowić sobie, że każdy może być sprawcą – mówił mł. asp. Ryszard Czepczor.
Młodzież nie tylko usłyszała o skutkach brawury, ale zobaczyła te skutki na własne oczy. Podczas spotkania został zaprezentowany film wraz drastycznymi zdjęciami z wypadków. Były roztrzaskane samochody, poturbowane ciała i poruszające historie ofiar i sprawców. Wiele zmarnowanych ludzkich istnień. – To do nas najbardziej przemawia. Bo dużo się słyszy o wypadkach, podczas gdy obraz jest bardziej wstrząsający – mówią tegoroczne maturzystki Asia i Ania Groborz, Ola Heinisz i Martyna Błaszczyk. – Czasem trzeba zastosować terapię wstrząsową. To działa podobnie jak wtedy, kiedy przejeżdżamy koło wypadku drogowego. Większość z nas jedzie później dużo wolniej i ostrożniej. Tymi działaniami chcemy zmusić młodych ludzi do myślenia – podkreśla mł. asp. Czepczor.
Program „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie” będzie prowadzony przez rybnicką policję co najmniej przez 3 lata. W tym czasie policjanci chcą dotrzeć do jak największej liczby młodzieży. Zarówno poprzez szkoły, a nawet ośrodki kształcenia kierowców.
(m)
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |