Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nieubezpieczony bądź nieznany sprawca wypadku, a szkoda osobowa
Dochodzenie odszkodowań za szkody osobowe powstałe w wyniku wypadku, często jest procesem długotrwałym i trudnym. Dodatkowo przytrafić się może komplikacja w postaci ucieczki sprawcy z miejsca zdarzenia albo brak posiadania przez niego ważnego OC.
W takich patowych sytuacjach odpowiednia wiedza pomoże nam wyjść cało z opresji i uzyskać należne odszkodowanie. Jeżeli jednak nie wiadomo od kogo dochodzić można świadczeń, to co zrobić i gdzie się udać? Czy istnieje jakaś odpowiednia instytucja zajmująca się takimi sprawami? Otóż jest nią Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, o którym kilka słów poniżej.
Jakie roszczenia można zgłaszać do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?
Instytucja ta ma za zadanie zaspokajać roszczenia z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC za szkody osobowe, które powstały na terytorium RP w sytuacjach, gdy sprawca nie posiada ważnego dokumentu lub jest nieubezpieczony, a także gdy nie został on ustalony. Oczywiście muszą zachodzić jednocześnie okoliczności uzasadniające odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu. Osoba poszkodowana może zgłaszać do Funduszu tego samego rodzaju roszczenia, jak w przypadku „zwykłych” spraw odszkodowawczych.
Zatem m.in. dochodzić może:
- zwrotu wszystkich kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją, a więc także wydatków poniesionych na przystosowanie mieszkania do potrzeb poszkodowanego, czy też w celu zmiany kwalifikacji potrzebnych do wykonywania nowego zawodu,
- zadośćuczynienia - jednorazowego świadczenia pieniężnego będącego rekompensatą za poniesione krzywdy psychiczne i złagodzeniem cierpień fizycznych,
- renty wyrównawczej, jako uzupełnienia różnicy pomiędzy dochodami osiąganymi przez poszkodowanego przed wypadkiem do tych po jego nastąpieniu,
- renty na zwiększone potrzeby, w związku ze stałym, systematycznym ponoszeniem wydatków na dochodzenie do pełnej sprawności i zdrowia.
Roszczenia po śmierci poszkodowanego
Po śmierci poszkodowanego, będącej następstwem szkody osobowej poniesionej na skutek wypadku, także można zgłaszać roszczenia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Jak wyjaśnia specjalista do spraw odszkodowań z portalu internetowego https://codex.org.pl/odszkodowania/ : „O świadczenia te może ubiegać się najbliższe grono rodziny zmarłego poszkodowanego. Jego bliscy dochodzić mogą renty alimentacyjnej, gdy na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny. Również osoby, które za jego życia były dobrowolnie wspierane przezeń finansowo i za przyznaniem tego rodzaju świadczenia rentowego przemawiają względy współżycia społecznego mogą się starać o ten rodzaj odszkodowania. Zaś w przypadku, w którym wskutek śmierci poszkodowanego nastąpiło znaczne pogorszenia sytuacji życiowej rodziny, dochodzić można tzw. stosownego odszkodowania. Poza tym najbliżsi ubiegać się mogą o zwrot kosztów związanych z leczeniem i pogrzebem poszkodowanego, które zostały przez nich poniesione oraz wreszcie o zadośćuczynienie”.
Pomocnicze rady i wskazówki
Zajęcie się wszystkimi formalnościami związanymi z roszczeniami odszkodowawczymi wymaga wiedzy, czasu i zaangażowania. W takich trudnych sytuacjach, w których dotkliwie dotykają nas nieszczęśliwie zdarzenia, dobrze jednak powierzyć dochodzenie odszkodowań profesjonalnym kancelariom. Najlepsze z nich działają z zaangażowaniem, jakie sami wkładamy w swoje sprawy, ale też z dużą dozą obiektywizmu, znajomością realnych możliwości, co skutecznie ułatwia negocjowanie i finalnie uzyskanie oczekiwanych należności.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |