Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Z Gorzyczek do Gdańska w ekspresowym tempie
W Częstochowie podpisano wczoraj umowę na zaprojektowanie i wybudowanie ostatniego brakującego odcinka autostrady A1 w województwie śląskim. Dzięki tej inwestycji w miejscu obecnej DK1 do 2022 r. ma powstać autostrada, która wpłynie na zmniejszenie czasu podróży i podniesienie jej komfortu, przyczyni się do spadku ryzyka wypadków oraz poprawy warunków ruchu pieszych, jak również ułatwi dostęp do polskich portów zagranicznym przedsiębiorcom z Czech, Słowacji czy Węgier.
– Dzisiaj autostrada A1 nie spełnia swojej roli. Będzie ją spełniała wówczas, kiedy będzie zrealizowana. Na to czekają Polacy, czekają wszyscy ci, którzy tranzytem przez nasz kraj przemierzają odcinek między Bałtykiem a południem Europy – mówił obecny podczas uroczystości podpisania umowy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Autostrada A1 to bowiem jeden z najbardziej kluczowych szlaków komunikacyjnych w kraju, a zarazem jedyna droga, która biegnąc z Gdańska przez Łódź i Górny Śląsk aż do granicy z Czechami, przecina całe terytorium Polski. – To jedna z najważniejszych inwestycji wpisana w Program dla Śląska. W tym miejscu należy się zwrócić do mieszkańców o wyrozumiałość i cierpliwość. Mamy nadzieję, że w 2022 przejedziemy tym korytarzem drogowym z południa na północ – podkreślił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli również Witold Słowik, Wiceminister Inwestycji i Rozwoju, parlamentarzyści oraz przedstawiciele wykonawcy, czyli firmy POLAQUA, która odpowiedzialna będzie za budowę brakującego odcinka autostrady w województwie śląskim.
Teraz wyłoniony w ramach przetargu wykonawca ma zająć się przygotowaniem dokumentacji projektowej, a po uzyskaniu zgody na realizację inwestycji, budową drogi. Autostrada, która powstanie w ramach podpisanej dzisiaj umowy to prawie 17-kilometrowy odcinek drogi pomiędzy granicą województwa łódzkiego i śląskiego a węzłem Częstochowa Północ (Rząsawa). Na północy połączy się ona ze znajdującą się w fazie przetargu trasą w kierunku Radomska, natomiast na południu – z budowanym już fragmentem autostrady do węzła Częstochowa Blachownia. Utworzenie brakującego odcinka A1 zakłada przede wszystkim budowę dwujezdniowej autostrady z trzema pasami ruchu i pasami awaryjnymi, a także budowę lub przebudowę m.in. sąsiadujących dróg, infrastruktury pieszo-rowerowej, oświetlenia czy urządzeń ochrony środowiska. Całość inwestycji opiewa na kwotę 596,5 mln zł, a planowana data zakończenia robót to połowa 2022 r.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |