Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Pracodawcy coraz bardziej gotowi na e-ZLA
Od 1 grudnia obowiązywać będą tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie. Pracodawcy zatrudniający powyżej 5 osób mają obowiązek założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu na bieżąco będą informowani o absencji chorobowej pracownika. To ułatwi organizację pracy w firmie, a chorego pracownika odciąży od dostarczania wydruku zwolnienia do zakładu pracy.
Oddział ZUS w Rybniku na 8237 płatników składek, którzy mają ustawowy obowiązek założenia profilu PUE, nie zrobiło tego 538. To niewiele, bo zaledwie 7 proc., ale przez takie zaniechanie na pracownikach tych firm, będzie wciąż ciążył obowiązek terminowego dostarczenia wydruku e-ZLA do zakładu pracy. Niepotrzebne zawracanie głowy, bo od 1 grudnia e-zwolnienie, po wizycie u lekarza, mogłoby zostać przesłane on-line do pracy, a pracownik mógłby zająć się już tylko kurowaniem. Rybnicki Oddział ZUS wypada bardzo dobrze na tle pozostałych oddziałów ZUS w województwie śląskim, jak również w skali kraju. W Polsce jeszcze 15 proc. płatników składek, pomimo obowiązku, nie ma założonego profilu PUE.
Przypomnimy, płatnik składek, który posiada profil PUE ZUS elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) swoich pracowników może otrzymywać na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jeżeli lekarz wystawi pracownikowi e-ZLA, taki przedsiębiorca otrzymuje informację o tym zwolnieniu. - To duże ułatwienie i oszczędność czasu, bo pracodawca nie będzie musiał sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie, czy zrobił to w ciągu 7 dni od dnia, w którym je otrzymał. Dzięki temu właściwie rozliczy składki i świadczenia oraz uniknie korekt dokumentów rozliczeniowych - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Bez przekazywania e-ZLA do ZUS
E-ZLA, które wystawia lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane. Pracodawca nie musi go dostarczać do ZUS. W sytuacji gdy pracownikowi zasiłek wypłaca ZUS, płatnik składek musi przekazać do ZUS zaświadczenie wystawione na druku Z-3 i niezbędną dokumentację (nie później niż w ciągu 7 dni od dnia, w którym zwolnienie wpłynęło na firmowy profil na PUE ZUS). Zaświadczenie to można przekazać przez PUE ZUS. System automatycznie uzupełni je danymi płatnika oraz danymi z e-zwolnienia. Zaświadczenie wystawione przez zakład pracy będzie traktowane także jako wniosek pracownika o zasiłek.
Stały dostęp do wszystkich e-ZLA
Pracodawca na swoim profilu na PUE ZUS będzie widział elektroniczne zwolnienia lekarskie swoich pracowników. Może je wyeksportować i zapisać w komputerze lub na nośniku zewnętrznym. Wyeksportowany plik będzie zawierał wszystkie dane ze zwolnienia oraz dane o elektronicznym podpisie lekarza. WAŻNE! Dokument elektronicznego zwolnienia, opatrzony przez lekarza podpisem elektronicznym, musi być przechowywany w oryginalnej postaci – z zachowaniem jego integralności. Dlatego dokumentu elektronicznego nie należy drukować.
Powiadomienia emailem lub sms
O tym, że pracownik otrzymał zwolnienie, pracodawca może dowiedzieć się również z e-maila lub SMS-a. Wystarczy, że na PUE ZUS zaznaczy, że chcesz otrzymywać odpowiednie powiadomienia.
Bez profilu PUE więcej zachodu
Jeśli płatnik nie założy profilu na PUE ZUS, to gdy lekarz wystawi pracownikowi e-ZLA, nie będzie mógł go przesłać do firmy elektronicznie. Pracownik będzie musiał dostarczyć wydruk zwolnienia. Jeśli pracownikowi zasiłek wypłaca ZUS, płatnik składek musi przekazać do ZUS zaświadczenie wystawione przez na druku Z-3 i niezbędną dokumentację. Jeżeli płatnik nie założył profilu na PUE ZUS, musi poinformować swoich pracowników, w formie pisemnej, o tym, że muszą dostarczać do przedsiębiorstwa wydruki e-ZLA.
Mały może tyle co duży
Z dobrodziejstwa profilu PUE ZUS mogą skorzystać także mniejsze firmy. Wystarczy tylko założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych. Dzięki temu taka mały zakład pracy może korzystać z takich samych udogodnień jak firma, która zatrudnia nawet 80 osób.
Doradcy, konsultanci, szkolenia
Masz pytania dotyczące e-zwolnień, zakładania profilu na PUE, zawsze możesz skorzystać z usług doradcy e-ZLA, który jest do dyspozycji klientów w każdej placówce ZUS.
Nie chcesz odwiedzać ZUS osobiście, możesz swoimi wątpliwościami, pytaniami podzielić się z konsultantami w Centrum Obsługi Telefonicznej (konsultanci są dostępni w dni robocze, pon.–pt., w godz. 7.00–18.00) pod numerem telefonu 22 560 16 00 (koszt połączenia według Twojej umowy z operatorem telekomunikacyjnym), e-mailem pod adresem cot@zus.pl, przez Skype’a na stronie www.zus.pl.
Dla płatników składek oddziały ZUS w całej Polsce, także w województwie śląskim, organizują bezpłatne szkolenia z elektronicznych zwolnień lekarskich. W trakcie tych szkoleń przedstawione jest również funkcjonalność Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Informacje o szkoleniach dostępne są na stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce Wydarzenia i szkolenia.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |