Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Pierwsza przysięga wojskowa śląskich Terytorialsów
73 żołnierzy ochotników złożyło w niedzielę, 7 października w Katowicach przysięgę i zasiliło szeregi 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To pierwsza przysięga w historii tej brygady. Przysięga ochotników do 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się na katowickim Placu Sejmu Śląskiego.
Na historyczny sztandar 7. kompanii bojowej Zabrskiego Pułku Piechoty im. Stefana Czarnieckiego, słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 73 ochotników w tym 10 kobiet, którzy zostali powołani 22 września br. do służby w 131. batalion lekkiej piechoty w Gliwicach. Wojskowe uroczystości zainaugurowała o godzinie 10.30 Msza Święta w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Jego Eminencja Arcybiskup Metroplita Katowicki Wiktor Skworc wygłaszając homilię przygotowaną specjalnie na te uroczystości, zwrócił się do żołnierzy brygady „Bądźcie – semper fidelis! Zawsze wierni - Bogu i Ojczyźnie”, nawiązując do wyróżniającego Wojska Obrony Terytorialnej motta. Dodatkowym zaszczytem dla żołnierzy podczas mszy były kolejno: prowadzenie drugiego czytania, modlitwa wiernych oraz składanie darów.
Po zakończonym nabożeństwie, żołnierze przemaszerowali ulicami miasta do Placu Sejmu Śląskiego gdzie o godzinie 12.30 rozpoczęły się oficjalne uroczystości. List od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka „Do uczestników przysięgi wojskowej żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej”, odczytał Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła. „Nasza Ojczyzna, obchodząca jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości, wciąż potrzebuje niezawodnych obrońców. Gotowych do skutecznego działania wszędzie tam, gdzie wystąpi taka potrzeba.” – napisał Minister Mariusz Błaszczak, życząc w dalszych słowach żołnierzom brygady satysfakcji w służbie Polsce oraz powodzenia w życiu osobistym.
Cytując Marszałka Józefa Piłsudskiego „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska” a dalej „Miliony żołnierzy przed Wami, jak choćby Powstańcy Śląscy, żołnierze Leginów Polskich, żołnierze Armii Krajowej zmagając się z wewnętrznymi rozterkami szli na przekór nim, ku zwycięstwu. Potem mogli z dumą zaśpiewać: Mówili nam, że stumanieni, nie wierząc nam, że chcieć to móc !. Wierzę i ufam, że tego właśnie chcecie i że zawsze będziecie wierni naszemu hasłu, Zawsze gotowi” – zwrócił się do żołnierzy Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Tomasz Białas. „Zawsze blisko !!!” – jednym głosem odpowiedzieli wszyscy żołnierze.
„Dla każdego z nas to czas wzięcia odpowiedzialności zarówno za Ojczyznę jak i za lokalne społeczności z których się wywodzimy. Jesteśmy przekonani, że w całości wywiążemy się z tego zadania i spłacimy kredyt zaufania jakim obdarzyło nas społeczeństwo.” – tymi słowami szer. Wojciech Kulig, w imieniu wszystkich żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej którzy złożyli przysięgę zwrócił się do Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesława Kukuły.
Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, za uzyskiwanie bardzo dobrych wyników w całym procesie szkolenia wyróżnił listem gratulacyjnym aż czterech żołnierzy: szer. Anna Sobiech, Lidia Gospodarczyk, Artur Płaskociński, Bogusław Łuczak a ich najbliższym złożył gratulacje i wręczył wiązanki kwiatów. W uroczystości oprócz zaproszonych przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, udział wzięły rodziny żołnierzy oraz licznie przybyli mieszkańcy województwa śląskiego. Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy zaproszeni goście zostali zaproszeni na wojskowy poczęstunek do budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Była też okazja do obejrzenia pokazu statycznego indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy śląskiej brygady oraz dowiedzieć się, jak zostać żołnierzem tej formacji.
Ochotnicy, którzy złożyli w niedzielę przysięgę, przeszli wcześniej intensywne szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę” w 131. batalionie lekkiej piechoty w Gliwicach. Pod okiem doświadczonych instruktorów zdobyli podstawowe umiejętności z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej. „Szesnastka” to wstęp do trzyletniego cyklu szkoleniowego, który obejmuje szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające, które będą prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych. Po trzech latach i zaliczeniu w sumie ponad 124 dni szkoleniowych żołnierze zyskują status gotowości bojowej. Warto dodać, że szkolenia odbywają się głównie w weekendy, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne, czy też naukę, ze służbą wojskową.
13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w styczniu br., dowództwo brygady znajduje się w Katowicach na ul. Francuskiej 30. Sformowany jest 131. batalion lekkiej piechoty z siedzibą w Gliwicach, który realizuje swoje zadania w tym prowadzenie szkoleń podstawowych i wyrównawczych dla kandydatów na żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Stałym rejonem odpowiedzialności operacyjnej brygady jest województwo śląskie i w tym obszarze administracyjnym docelowo powstaną kolejne bataliony lekkiej piechoty z siedzibami w: Częstochowie, Kuźni Raciborskiej oraz Cieszynie. Aktualnie realizowany jest proces pozyskiwania kandydatów do pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej, który jest procesem ciągłym. W zakresie szkoleniowym, brygada skupia główny wysiłek na przygotowaniach do kolejnych szkoleń żołnierzy powoływanych.
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie wojny żołnierze tej formacji będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.
Obecnie w WOT służbę pełni ponad 14 tys. żołnierzy, w tym 11,8 tys. ochotników oraz 2,5 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy. Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte
w każdym województwie.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |