Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Problemy z segregacją odpadów w Rybniku
Rybniczanie, szczególnie mieszkańcy domów wielorodzinnych są niestety dość mocno „na bakier” z wypełnianiem obowiązku segregowania odpadów. Aż 25 procent w ogólnej ilości odpadów zmieszanych stanową odpady podlegające segregacji. To wynik testu, przeprowadzonego na losowo wybranym rybnickim osiedlu mieszkaniowym.
Z udziałem przedstawicieli Wydziału Gospodarki Komunalnej UM, przeprowadzone zostało badanie zmieszanych odpadów komunalnych pochodzących z terenów zabudowy wielolokalowej, na zawartość frakcji papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Badaniu poddano odpady pochodzące z jednego z rybnickich osiedli mieszkaniowych, pobierając próbkę zmieszanych odpadów komunalnych o łącznej o masie 440 kg (zawartość trzech kontenerów).
Po przeprowadzeniu ręcznego sortowania odpadów i ich zważeniu, okazało się, iż w kontenerach, w których teoretycznie powinny się znajdować wyłącznie odpady zmieszane, znalazły się:
- metale i tworzywa sztuczne: 53 kg
- papier: 21 kg
- szkło: 32 kg
- bio: 65 kg
- pozostałe, mieszane odpady komunalne: 269 kg.
Analiza wyników przeprowadzonego badania pokazuje, że około 25% odpadów zmieszanych stanowią odpady, które powinny być segregowane (tj. metal, papier i szkło).
Jak widać na poniższych zdjęciach, z jednego kontenera, wyodrębnionych zostało kilka worków odpadów, które zamiast w kontenerze z odpadami zmieszanymi, powinny się znaleźć w odrębnych kontenerach, przeznaczonych do segregacji poszczególnych frakcji: - Niestety w Rybniku wciąż zbyt mała ilość odpadów jest przez mieszkańców segregowana. Zgodnie z przepisami, w roku 2017 segregacji powinno było podlegać 20 procent odpadów. Z wielkim trudem udało nam się uzyskać ten parametr – mówi Janusz Koper, zastępca prezydenta Rybnika. I dodaje: – Tymczasem w roku 2018 wskaźnik ten wynosi 30 procent, w roku przyszłym będzie to 40 procent, a za dwa lat już 50 procent odpadów musi być gromadzonych w sposób selektywny. Dodatkowo okazuje się, że coraz więcej mieszkańców nie prowadzi segregacji śmieci. To bardzo poważny problem, bo niedotrzymanie tych parametrów naraża miasto na dotkliwe kary środowiskowe.
UM Rybnik apeluje zatem zarówno do administratorów osiedli mieszkaniowych, jak i do samych mieszkańców, o zwracanie szczególnej uwagi na to, w jaki sposób i gdzie gromadzimy odpady. Przypominamy jednocześnie, że selektywna zbiórka odpadów wymagana jest w naszym kraju przepisami prawa.
Główne zasady segregacji na terenie Miasta:
Właściciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnego zbierania następujących odpadów komunalnych:
- papieru,
- metalu,
- tworzyw sztucznych,
- szkła,
- opakowań wielomateriałowych,
- odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów zielonych oraz odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji,
- przeterminowanych leków i chemikaliów,
- zużytych baterii i akumulatorów,
- zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
- mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,
- zużytych opon,
- odpadów budowlanych i rozbiórkowych, stanowiących odpady komunalne.
Do zbierania zmieszanych odpadów komunalnych stosuje się zamykane pojemniki o pojemności 120 l, 240 l i 1100 l. Dla potrzeb selektywnej zbiórki odpadów stosuje się pojemniki o pojemności od 120 l do 2500 l.
Pojemniki przeznaczone do selektywnego gromadzenia odpadów winny mieć następującą kolorystykę i opis przeznaczenia:
niebieski – z napisem „Papier” – przeznaczony na papier,
zielony – z napisem „Szkło” – przeznaczony na szkło,
żółty – z napisem „Metale i tworzywa sztuczne” – przeznaczony na metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe,
brązowy – z napisem „Odpady zielone” – przeznaczony na odpady zielone, w tym na odpady ulegające biodegradacji.
Ilość pojemników należy dobierać uwzględniając faktyczną ilość wytwarzanych odpadów oraz częstotliwość wywozu określoną w harmonogramie odbioru odpadów.
fot. L. Tyl (rybnik.eu)
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |