Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Punktualnie o północy zaczęły spływać wnioski o e-dowód
To działa! Punktualnie o północy, czyli w pierwszej możliwej chwili, zaczęły spływać wnioski online o e-dowód. Po godzinie działania systemu złożono ich 114. O godz. 7 rano na rozpatrzenie czekało już 637 wniosków online, a o godz. 9 – 896. Chwilę później wnioski zaczęły przyjmować urzędy...
– Polacy czekali na e-dowody. Spodziewaliśmy się takiego zainteresowania i byliśmy na nie przygotowani. System działa, złożenie wniosku zarówno przez Internet, jak i w urzędzie zajmuje kilka minut – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Tylko przez osiem pierwszych godzin działania systemu otrzymaliśmy niemal czterokrotnie więcej wniosków online niż każdego innego dnia. Wszyscy, którzy czekają na nowy dowód odbiorą go w ciągu najbliższych kilkunastu dni – dodał szef Ministerstwa Cyfryzacji.
Operacja e-dowód
Według danych Centralnego Ośrodka Informatyki do godz. 13 wnioski o nowy dowód złożyło 10 910 osób (9253 wniosków – w urzędach, 1657 wniosków – online).
Nad tym, aby w poniedziałek od północy wszyscy zainteresowani mogli skutecznie składać wniosek o nowy dowód osobisty, a później, by wszystko zadziałało także w urzędach – przez cały weekend pracowało kilkadziesiąt osób. Prace nad wdrożeniem zaczęły się jednak dużo wcześniej. – Przeprowadziliśmy testy wydajnościowe, przeszkoliliśmy niemal 5,5 tysiąca urzędników. Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w tę operację. To jeden z najbardziej skomplikowanych projektów, jakie kiedykolwiek wdrażała nie tylko polska administracja, ale i biznes. Udało się. W ciągu 10 miesięcy zrobiliśmy to, co innym nie udawało się przez 10 lat – powiedział minister Marek Zagórski. – E-dowód jest tylko jednym z komponentów ekosystemu cyfrowej tożsamości. Oprócz niego mamy - dedykowany do usług online - Profil Zaufany, aplikację mObywatel, czy „węzeł krajowy”, który łączy usługowe portale administracji. Wkrótce będziemy mieli także środki identyfikacji elektronicznej, oferowane przez sektor komercyjny. Wszystkie komponenty tego ekosystemu uzupełniają się. E-dowód jest domknięciem tego systemu – dodał.
Jak go zdobyć?
WAŻNE: wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Wszyscy, których dokumenty są nadal ważne, nie muszą wnioskować o nowe, choć mogą. Za wymianę dowodu na e-dowód nic nie zapłacicie. Wraz z e-dowodem pojawiły się e-usługi bezpośrednio z nim związane. Zmienił się nieco sam wniosek o wydanie dowodu osobistego. Uspokajamy: nadal jest intuicyjny, a wypełnienie go zajmuje kilka minut. To czego potrzebujemy to Profil Zaufany (sprawdź, jak go założyć) i zdjęcie spełniające odpowiednie wymogi. Uwaga: jeśli zdjęcie nie będzie spełniać tych wymagań, urzędnik odmówi Ci wydania dowodu. Dlatego sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu.
Teraz wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i wybierz usługę „Uzyskaj dowód osobisty”.
Krok 1: Kliknij przycisk „Złóż wniosek”. Przeniesiesz się na stronę login.gov.pl.
Krok 2: Zaloguj się Profilem Zaufanym.
Krok 3: Wybierz powód ubiegania się o dowód (np. wymiana dowodu bez warstwy elektronicznej).
Krok 4: Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.
Krok 5: Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty (to zaawansowany podpis elektroniczny umieszczany w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możesz go też używać do załatwiania innych spraw — z firmami lub osobami, jeśli zgodzą się na to obie strony. Ty jako jedna strona i inna osoba lub firma jako druga strona).
Krok 6: Dołącz zdjęcie.
Krok 7: Sprawdź, czy dane na wzorze dowodu są poprawne — znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).
Krok 8: Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że we wniosku wpisałeś poprawny adres e-mail. To ważne – na ten adres otrzymasz numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód (patrz – krok 4).
Krok 9: Sprawdź i podpisz wniosek Profilem Zaufanym.
Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku.
Gotowe!
Dlaczego e-?
Wszyscy, którzy złożą wniosek 4 marca i później otrzymają e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód będzie także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.
Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu będzie mógł komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia mają m.in. uniemożliwić dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych.
Więcej informacji na www.edowod.gov.pl
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |