Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Kibicujesz, segregujesz. Kibice dostaną eko-kubki
Jak pokazuje praktyka z Niemiec, Czech i Słowacji - gdzie od dawna dużo lepiej niż w Polsce radzą sobie z problemem śmieci - jednym z ciekawszych i efektywniejszych rozwiązań jest stosowanie systemu eko kubka wielorazowego.
Dzięki niemu nie powstają śmieci w postaci kubków jednorazowych, a wprowadzone w ich miejsce kubki wielorazowe są po użyciu myte i wracają na następną imprezę. To wręcz modelowy przykład funkcjonowania gospodarki o obiegu zamkniętym, do którego dąży Unia Europejska. W te trendy stara się również wpisać rybnicki Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Sortowanie śmieci i eko kubki, to główne elementy promocji ekologii, ale i budowania świadomości ekologicznej rybniczan, która będzie się odbywać na miejskich imprezach, a także podczas meczów żużlowych.
– To znak czasów, że „ekorewolucja” stała się istotna dla samorządów. Dlatego podczas wydarzeń organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji będziemy dbali o ekologię. Na obiektach pojawią się specjalne kosze do sortownia śmieci. Drugi rok będziemy się również starać przekonywać uczestników naszych imprez do eko kubków. Korzystając z nich, zmniejszamy ilość śmieci i nawet finansowo wspomożemy klub – mówi Arkadiusz Skowron, zastępca dyrektora rybnickiego MOSiR.
Zakręcanie wody w toaletach, nie branie garściami papierowych ręczników, gaszenie światła to ekozachowania, które stają się coraz bardziej popularne. Teraz czas na walkę ze śmieceniem.
– Duże imprezy organizowane na naszym stadionie generują olbrzymie ilości śmieci. Ich segregowanie spowoduje, że łatwiej, szybciej i taniej będziemy mogli posprzątać obiekt chociażby po meczu żużlowym. Przy wyjściach z sektorów będą specjalne kosze na papier i plastik, zachęcam żeby z nich korzystać – mówi Rafał Tymusz, dyrektor rybnickiego MOSiR-u, który jest przekonany, że wprowadzenie segregacji przyczyni się także, do edukacji ekologicznej.
W akcję włącza się także klub żużlowy. – Na pewno będziemy zachęcać kibiców do tego, żeby wzięli sobie do serca proekologiczne zachowania na naszych meczach. Bo przecież trzeba niewiele, aby na stadionie było czyściej – wychodząc z sektora po meczu wystarczy wziąć kubki po napojach czy gazety i wyrzucić je do specjalne oznakowanych pojemników. Czysty stadion to też większy komfort oglądania tworzonych przez naszą drużynę widowisk sportowych – mówi Krzysztof Mrozek, prezes ROW Rybnik SA i dodaje: – W ubiegłym sezonie wielu kibiców kupując napoje skorzystało już z eko kubków wielorazowego użytku. Wierzę, że w tym sezonie będzie ich jeszcze więcej.
Działania podejmowane przez MOSiR i klub żużlowy, to elementy szerszej kampanii ekologicznej Miasta Rybnika, która będzie prowadzona w roku bieżącym i latach kolejnych. Rybnik jest jednym z pierwszych samorządów w Polsce, a na pewno na Śląsku, który odważnie wprowadza politykę ekologiczną, walcząc aktywnie nie tylko ze smogiem, ale i odpadami komunalnymi. To co Rybnik realizuje od ubiegłego roku w kwestii segregacji śmieci, zaczynają wdrażać inne samorządy ze Śląska.
Proekologiczny system eko kubka wielorazowego wprowadza obecnie na swoich imprezach Arena Gliwice we współpracy z miastem Gliwice. Podobnie sprawę widzą w Zabrzu i operator Areny Zabrze wraz z klubem Górnik Zabrze uznali za jeden z priorytetów implementację systemu na meczach Górnika, który ma też aspiracje bycia pierwszym klubem piłkarskim w Polsce, który wyeliminował kubki jednorazowe. Od roku 2016 z systemu korzystają dwa największe katowickie festiwale OFF i Tauron Nowa Muzyka. Tematem wdrożenia zainteresował się Spodek.
fot. W. Troszka (rybnik.eu), MOSiR Rybnik
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |