Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rybniccy urzędnicy zabiorą dzieci do pracy
Ze względu na powszechność planowanego strajku pracowników oświaty, w Rybniku blisko 100 % nauczycieli deklaruje udział w proteście, dyrektorzy przedszkoli i szkół mogą się znaleźć w sytuacji, że nie będą w stanie zorganizować pracy placówek.
Kluczowe w tych dniach jest bezpieczeństwo dzieci i zapewnienie im właściwej opieki. Jeżeli protest nie zostanie odwołany, szkoły i przedszkola zostaną zamknięte ze względu na brak możliwości zapewnienia odpowiedniej opieki dla przedszkolaków i uczniów w sposób nie zagrażający ich zdrowiu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku strajku nauczycieli rodzice dzieci do 8 lat mają prawo do zasiłku opiekuńczego, jednak płatnego w wymiarze 80 proc. ich pensji. Rodzicom starszych dzieci taki zasiłek już nie przysługuje, a zatem są zmuszeni np. do wzięcia urlopu wypoczynkowego. Wychodząc na przeciw, trudnej sytuacji, w której znajdzie się wielu rodziców, rybnicki magistrat umożliwia przyjście do pracy z dziećmi w czasie protestu, do czego zachęca również innych pracodawców.
- Szanowni Państwo, w czasie protestu pracowników oświaty, pracownicy urzędu miasta oraz jednostek miejskich mogą przyjść do pracy z dziećmi. Proszę rybnickich przedsiębiorców o podjęcie podobnych działań - nawołuje Piotr Kuczera prezydent Miasta Rybnika.
Trudno dziś przewidzieć jak długo potrwa protest pracowników oświaty, zaś w najbliższych dniach zaplanowane są egzaminy kończące edukację w szkołach podstawowych i gimnazjach, widząc trudności w możliwości właściwego przeprowadzenia egzaminów Wojciech Świerkosz zastępca prezydenta Miasta Rybnika poinformował Śląskiego Kuratora Oświaty o przewidywanych trudnościach.
Nawiązując do informacji udzielonych podczas spotkania u Wojewody Śląskiego w dniu 1 kwietnia 2019 r., informuję, że w przypadku strajku w dniu 10 kwietnia 2019 r. w mieście Rybniku należy liczyć się z problemami w zakresie zapewnienia odpowiedniej liczby osób z kwalifikacjami pedagogicznymi do składów komisji egzaminacyjnych. Zgodnie z informacjami udzielonymi przez dyrektorów zgłaszam brak około 120 nauczycieli – czytamy w piśmie z 4 kwietnia, które Wojciech Świerkosz skierował do Śląskiego Kuratorium Oświaty oraz do delegatury w Rybniku - W związku z powyższym proszę o imienne wskazanie osób, które dyrektorzy będą mogli powołać w skład komisji w dniu egzaminu. Ponadto proszę o wskazanie, w jakiej formie ma nastąpić ewentualne powołanie w skład komisji osób z wykształceniem pedagogicznym, które nie są pracownikami placówek oświatowych (umowa o pracę, umowa zlecenia?) oraz w jaki sposób określić wysokość ich wynagrodzenia. Z uwagi na powagę sytuacji proszę o potraktowanie sprawy jako pilnej i udzielenie odpowiedzi najpóźniej do dnia 8 kwietnia br.
fot. FB Piotra Kuczery (W. Troszka)
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |