Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
W Rybniku będzie nowy oficer. Założenia polityki rowerowej nie zmienią się
Pełniący dotychczas funkcję rybnickiego Oficera Rowerowego Jan Fiałkowski z dniem 14 czerwca 2019 roku kończy pracę w Urzędzie Miasta Rybnika.
Jego zadania, związane z rozwojem i utrzymaniem systemu komunikacji rowerowej w Rybniku, kontynuować będzie oddelegowany urzędnik w ramach Rybnickich Służb Komunalnych. Nowym oficerem rowerowym w mieście będzie Łukasz Karbowiński. - Najbardziej cieszy mnie to, że podczas mojej pracy w urzędzie udało się wywiązać ze wszystkich składanych deklaracji, Rybnik pod kątem rowerowym zmienił się nie do poznania. Mamy system roweru miejskiego, zarówno główne ulice jak i te w centrum są dostępne i bezpieczniejsze dla rowerzystów. Bulwary przyjęły się bezdyskusyjnie wśród mieszkańców, powstają centra przesiadkowe, które w przyszłości ułatwią rowerzystom korzystanie z komunikacji publicznej. Wierzę, iż prowadzona obecnie polityka rowerowa będzie miała swoją kontynuację w przyszłości, gdyż pozostało w urzędzie jeszcze sporo projektów i planów do realizacji. Rower nie jest już tylko środkiem rekreacji, a staje się realną alternatywą w codziennym poruszaniu się po mieście – mówi Jan Fiałkowski- Przykro mi opuszczać to stanowisko lecz od początku mojej służby nie zakładałem, iż przeczekam w Urzędzie do emerytury – śmieje się - Najbardziej zależało mi na zainicjowaniu pewnych zmian w podejściu do traktowania przestrzeni publicznej w mieście.
Tym samym koordynacją i realizacją założeń rybnickiej polityki rowerowej, związanej m.in. z wdrażaniem zapisów planu zrównoważonej mobilności miejskiej, zajmować się będą w całości Rybnickie Służby Komunalne we współpracy z pracownikami urzędu miasta. - Decyzja Jana Fiałkowskiego o rezygnacji z pełnionej funkcji wynika z przyczyn osobistych i była mi znana od dłuższego czasu, teraz stała się jednak w pewnym sensie pretekstem do nowego ułożenia zadań związanych z polityką rowerową w mieście – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera– do tej pory praktyczną stroną przystosowywania miasta do potrzeb rowerzystów i tak zajmowały się Rybnickie Służby Komunalne. Myślę tutaj o pracach takich jak choćby montaż infrastruktury, wykonywanie pasów i kontarpasów czy przygotowywanie ścieżek rowerowych. Naturalną koleją rzeczy wydaje się więc przekazanie do RSK koordynacji tych zadań. Jednocześnie pragnę zapewnić, że miasto nie zbacza z dotychczas obranego kierunku związanego z polityką zrównoważonej mobilności – dodaje prezydent.
- Sporo pracy jest jeszcze do zrobienia, do tej pory współpracowałem z Janem Fiałkowskim przy wprowadzaniu w mieście nowej organizacji ruchu, wynikającej z planu mobilności. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby kolejne założenia przyjętej przez Rybnik polityki były zrealizowane – mówi Łukasz Karbowiński.
Przyjazne rowerzystom zmiany to efekt realizacji założeń przyjętego przez Radę Miasta Rybnika Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Podczas prowadzonych szeroko konsultacji społecznych planu, mieszkańcy jasno wskazywali na brak infrastruktury rowerowej szczególnie na zatłoczonych ulicach w centrum miasta. Miasto postanowiło więc wyjść temu naprzeciw i umożliwiając mieszkańcom poruszanie się rowerem w bezpieczny sposób po dedykowanej infrastrukturze rowerowej.
Do zadań oficera rowerowego, będącego swoistym łącznikiem pomiędzy rowerzystami a urzędem miasta, należy m.in. planowanie i rozliczanie działań w ramach polityki rowerowej Rybnika, koordynowanie współpracy między miejskimi jednostkami organizacyjnymi w zakresie komunikacji rowerowej oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami na rzecz ruchu rowerowego.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |