Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nie tylko okna! Pamiętaj też o przedświątecznych cyfrowych porządkach
Przed nami intensywny tydzień. Święta tuż, tuż, a do zrobienia sporo. Mimo to, znajdź wolną chwilę i poświęć ją na… cyfrowe sprzątanie. Jest równie ważne, a może i ważniejsze, od tego domowego.
Jak się wziąć za cyfrowe porządki? - Po pierwsze powinniśmy szczególnie zadbać o nasze dane wrażliwe. Ich ujawnienie może mieć dla nas poważne konsekwencje. Przechowujmy je w odpowiedni sposób. Po drugie – pomyślmy też o naszym „cyfrowym wizerunku”. Przed publikacją w sieci czegokolwiek na nasz temat, zastanówmy się chwilę nad tym po co to robimy i kto to będzie oglądał lub czytał – mówi z Sebastian Kondraszuk z CERT Polska w NASK.
Po co to wszystko? Dla bezpieczeństwa.
Porządek musi być!
Od czego zacząć? Od skrzynki e-mail. Wyczyść swoje stare maile i opróżnij kosz. Jeśli potrzebujesz przechowywać stare wiadomości, rozważ czy nie przenieść ich do archiwum. Usuń lub zarchiwizuj zawartość starych folderów. Nie musisz latami trzymać przestarzałych rachunków.
Po Ci spam? Zrezygnuj z newsletterów, e-mailowych alertów i aktualności, których nie czytasz. Odsubskrybuj je.
Zadbaj o dobrą ochronę swoich wszystkich kont w sieci. Jak to zrobić?
- Zabezpiecz swój router dobrym hasłem. Wymyślając nazwę sieci, unikaj ujawniania tego, kim jesteś (nie podawaj nazwiska i adresu, nazwę „rodzinka Kowalskich” – odradzamy).
- Używaj unikatowych haseł dla kont e-mail, bankowości elektronicznej, czy portali medycznych. Jeżeli czujesz, że musisz zapisać hasło, zrób to w sposób niesugerujący gdzie można go użyć, a kartkę schowaj w bezpiecznym miejscu. Tworząc hasło skup się na czymś pozytywnym, co łatwo zapamiętasz.
- Sprawdź, czy dobrze zabezpieczyłeś dostęp do swoich urządzeń, np. telefonu. Skuteczne zabezpieczenie to m.in. dobre hasło lub odcisk palca.
- Dbaj o dwuskładnikowe uwierzytelnienie - nazwa użytkownika i hasło mogą nie wystarczyć. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo wybierając - tam, gdzie możesz - uwierzytelnienie oparte o dodatkowy składnik (np. kod SMS przesyłany na Twój telefon).
- Pamiętajmy o aktualizacji oprogramowania na urządzeniach, które podłączamy do Internetu. Dzięki temu zredukujemy ryzyko ich skutecznego zaatakowania. Posprzątajmy też w swoim „mobilnym” życiu: usuńmy nieużywane aplikacje. Zweryfikujmy uprawnienia tych, które są nam potrzebne – radzi Sebastian Kondraszuk z CERT Polska w NASK.
Dbaj o twarz
Kolejny krok – portale społecznościowe.
Warto co jakiś czas uaktualniać listę znajomych w social mediach, sprawdzać grupowe listy kontaktowe. W tym przypadku upewniajmy się, że osoby, które otrzymują takie wiadomości wciąż należą do grupy. Zweryfikujmy nasze ustawienia prywatności i rozważmy ich poszerzenie. Dbajmy o nasze dane i ich aktualność.
Czas na nasz „cyfrowy wizerunek”. Może to dobry czas, by uporządkować swoją obecność w serwisach społecznościowych? Możemy to zrobić na wiele sposobów, m.in. kontrolując naszą aktywność online. Bądźmy pewni, że udostępniamy tylko te dane, którymi rzeczywiście chcemy się dzielić. Usuwając stare zdjęcia pamiętajmy także o tych, które mogą być kłopotliwe. Nie tylko dla nas.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |