Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
TOP SOR na Śląsku. Segregacja pacjentów według jednolitych zasad
„Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR)” został objęty dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a instytucją odpowiedzialną za jego realizację jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
W obecności podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Macieja Miłkowskiego oraz wicewojewody śląskiego Jana Chrząszcza kierownictwo 13 szpitali z naszego regionu, w których funkcjonują już szpitalne oddziały ratunkowe, podpisało umowy o partnerstwie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Umowy, zawarte w ramach realizacji projektu „Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR)”, mają na celu usprawnienie pracy SOR-ów w całym kraju. – Podpisanie umowy partnerskiej to zapoczątkowanie nowej jakości pracy SOR-ów – podkreślił wicewojewoda Jan Chrząszcz, który powitał uczestników uroczystości w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. SOR w Raciborzu dopiero powstanie. Po otwarciu z pewnością wejdzie do systemu TOPSOR. Na razie spotkamy się z nim w Rybniku.
A z czym wiąże się realizacja TOP SOR? Projekt zakłada wprowadzenie jednolitych dla całego kraju zasad triażu, czyli segregacji pacjentów według stopnia pilności udzielenia pomocy medycznej. Ma to usprawnić pracę SOR-ów i zwiększyć efektywność udzielania świadczeń zdrowotnych osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, co w efekcie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów. – Pacjent jak przyjdzie, od razu otrzyma numerek i personel szpitalnego oddziału ratunkowego dokona segregacji i wprowadzenia pacjenta do systemu, ustali stan pacjenta i przydzieli kolor, do jakiego pacjent przynależy, od którego będzie zależał czas pobytu pacjenta i czas zrobienia diagnostyki (…) Wszystko jest w kierunku tego, aby pacjenci jak najsprawniej byli leczeni – mówił podczas uroczystości wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Oprócz zapewnienia łatwego dostępu do informacji o przewidywanym czasie oczekiwania na SOR, system ma też generować dane umożliwiające ewaluację czasu udzielanych świadczeń.
Projekt pt. „Tryby Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR)” został objęty dofinansowaniem ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a instytucją odpowiedzialną za jego realizację jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Podczas wydarzenia umowy partnerskie z dyrektorem regionu południowego LPR Markiem Maślanką podpisało 13 ośrodków zdrowia z województwa śląskiego: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P. w Częstochowie, Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie, Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny in. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie, Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 6 w Katowicach, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach oraz Szpital Powiatowy w Zawierciu. Jak zapowiedział Wiceminister Miłkowski, do października projekt ma zostać wdrożony w pierwszych 76 szpitalach w całej Polsce, natomiast do końca sierpnia przyszłego roku – w pozostałych 156 placówkach, w których działa SOR.
#ŚlUW
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |