Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Odbył się Śląski Edukacyjny Okrągły Stół
Za nami Śląski Okrągły Stół Edukacyjny, który odbył się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach z udziałem ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, wicewojewody Jana Chrząszcza, członka Zarządu Województwa Śląskiego Beaty Białowąs, śląskiego kuratora oświaty Urszuli Bauer oraz wicekuratorów Jacka Szczotki i Dariusza Domańskiego. Celem spotkania była rozmowa na temat przyszłości polskiej oświaty.
– Chcemy uzyskać informacje na temat tego, jak polską szkołę postrzegają nauczyciele, uczniowie, rodzice, ale także związkowcy, przedstawiciele samorządów terytorialnych – zapowiedział Minister Edukacji Narodowej podczas briefingu prasowego, który odbył się tuż przed debatą. – Jesteśmy przekonani, że dyskusja, która za chwilę się rozpocznie, będzie wyjątkowo merytoryczna, że przybliży nas do pewnych sformułowań, do pewnych zmian, być może również do pewnych korekt legislacyjnych. Jesteśmy tutaj po to, żeby ze wszystkimi środowiskami związanymi z systemem edukacji rozmawiać o tym, jak powinna kształtować się polska szkoła – dodał wojewoda Jarosław Wieczorek.
Do debaty na temat przyszłości polskiej szkoły zasiadło szerokie grono osób związanych z oświatą – przedstawiciele samorządów uczniowskich, rad rodziców, dyrektorów szkół, nauczycieli, organizacji pozarządowych, związków zawodowych, samorządów, a także pracodawców.
– To duża odpowiedzialność przed nami wszystkimi, abyśmy mogli przeprowadzić dyskusję w dobrej, rzetelnej i merytorycznej atmosferze (…) to wszystko jest niezbędne, aby wypracować ewentualne wnioski, spostrzeżenia (…), tak, aby system oświaty spełniał oczekiwania polskiego społeczeństwa – zwrócił się do uczestników spotkania wojewoda Jarosław Wieczorek, który otworzył Śląski Okrągły Stół Edukacyjny.
Wstęp do dyskusji dało przemówienie Ministra Dariusza Piontkowskiego, który mówił o szeroko pojętej reformie szkolnictwa. Jak zaznaczył, polska szkoła przeszła w ostatnich latach kilka zasadniczych zmian. Chodzi zarówno o zmiany systemowe, strukturalne, jak i te dotyczące podstawy programowej czy powrotu do szkolnictwa zawodowego. Istotną kwestią w systemie szkolnictwa jest jednak również zagadnienie pragmatyki zawodowej, która obejmuje m.in. zasady awansu, oceny czy wynagradzania nauczycieli. – Jestem otwarty na Państwa opinie dotyczące tego, jak polska szkoła funkcjonuje (…) Mam nadzieję, że część przynajmniej postulatów czy wniosków, które się dzisiaj pojawią, będzie możliwe do wykorzystania przy kształtowaniu przyszłych rozwiązań dotyczących pragmatyki zawodowej – zaznaczył Minister Edukacji.
Głównymi tematami dyskusji była pozycja nauczycieli, uczniów i rodziców w systemie edukacji, jakość w systemie edukacji oraz nowoczesna szkoła, a podjęte rozmowy zaowocowały wieloma ciekawymi wnioskami i propozycjami.
Regionalne okrągłe stoły edukacyjne to debaty, które do 6 września br. mają odbyć się w każdym województwie. Są one kontynuacją zainaugurowanego w kwietniu przez premiera Mateusza Morawieckiego Ogólnopolskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego. Celem obrad jest opracowanie założeń do zmian w systemie edukacji w ramach kolejnego etapu reformy oraz dyskusja nad przyszłością oświaty. Debaty regionalne mają pomóc wspólnie wypracować rozwiązania umożliwiające sprawne funkcjonowanie polskich szkół, a zarazem odpowiadające w jak największym stopniu oczekiwaniom uczniów, nauczycieli, rodziców i wszystkich tych, którzy dbają o jak najwyższą jakość oświaty.
fot. A. Księżnik
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |