Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Uciekające metropolie. Ranking 100 polskich miast
Ośrodki badawcze mnożą ranking miast, ale ten pokazany przez Klub Jagielloński obejmuje szerokie spektrum wskaźników. Atrakcyjność i siła przyciągania najważniejszych miast na świecie - jak wskazuje autor - nie jest bowiem przypadkiem. O konkurencyjności miast decydować będą ośrodki wiedzy.
Miasta koncentrują najzdolniejszych ludzi, najbardziej innowacyjne firmy i najciekawsze przedsięwzięcia społeczne i kulturalne, stanowiąc centra aktywności i rozwoju społeczno-gospodarczego. Rozwój miast nie jest procesem liniowym. Miasta konkurują między sobą o talenty i zasoby, walcząc o prymat na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym czy wreszcie globalnym. Wynik tej konkurencji zależy od wielu czynników, m.in. od polityki krajowej, trendów globalnych (globalizacja, zmiany technologiczne), decyzji lokalizacyjnych
przedsiębiorstw czy sprawności lokalnych polityków- pisze Karol Wałachowski - Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. polityki miejskiej i samorządu terytorialnego. Ekonomista, doktorant w Katedrze Polityki Ekonomicznej i Programowania Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Ranking ma na celu porównanie dynamiki i ścieżki zmian 100 największych ośrodków funkcjonalnych w Polsce w latach 2004–2018. Podstawową determinantą dobieranych wskaźników były najważniejsze teorie opisujące rozwój miast. Zdecydowana większość danych pochodzi z Banku Danych Lokalnych tworzonego przez Główny Urząd Statystyczny.
GOSPODARKA: Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto do średniego wynagrodzenia w kraju, odsetek ludności w wieku produkcyjnym, nakłady inwestycyjne w przedsiębiorstwach, dochody budżetu gminy na mieszkańca do średnich dochodów w Polsce, liczba firm na „Liście 500”, współczynnik salda migracji w wieku produkcyjnym.
Tu Racibórz zyskał najwyższą, 10. pozycję w rankingu.
1. Wrocław 100,00 1
2. Kraków 90,91 2
3. Trójmiasto 80,21 3
4. Bielsko-Biała 72,82 4
5. Rzeszów 68,49 5
6. Bydgoszcz i Toruń 62,50 6
7. Poznań 62,50 6
8. Starogard Gdański 61,48 8
9. Warszawa 60,24 9
10. Racibórz 60,00 10
(...)
50. aglomeracja rybnicka
WIEDZA: studenci ogółem, absolwenci ogółem, wybory samorządowe (frekwencja) do średniej w kraju, współczynnik skolaryzacji (podstawowe), absolwenci LO w ogólnej liczbie absolwentów, zdawalność egzaminów maturalnych. Aglomeracja rybnicka 69.
USIECIOWIENIE: udzielone noclegi na 1000 ludności, zwiedzający muzea i oddziały na 10 tys. mieszkańców, liczba uczestników imprez, liczba klubów w najwyższych ligach, dostępność do lotniska, występowanie drogi kategorii A lub S. Aglomeracja rybnicka 26.
JAKOŚĆ ŻYCIA: mieszkania na 1000 ludności, mediana cen 1 m2 lokali mieszkalnych / średnie wynagrodzenie, emisja zanieczyszczeń pyłowych na 1 km2 powierzchni, tereny zielone, łóżka w szpitalach ogólnych na 10 tys. ludności, lekarze na 10 tys. ludności, długość ścieżek rowerowych na 10 tys. ludności, liczba wypadków drogowych. Aglomeracja rybnicka 67.
Pozycja w rankingu łącznie
1. Warszawa
2. Wrocław
3. Rzeszów
4. Trójmiasto
5. Bydgoszcz i Toruń
6. Bielsko-Biała
7. Kraków
8. Lublin
9. Płock
10. Kielce
(...)
51. Racibórz
52. aglomeracja rybnicka: m. Rybnik, m. Żory, m. Jastrzębie-Zdrój, powiaty rybnicki i wodzisławski, 526 tys. mieszkańców.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |