Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Katyń to tajemnica, śmierć i mgła
Członkowie Rodzin Katyńskich oraz rybnickich organizacji niepodległościowych, przedstawiciele władz, uczniowie i nauczyciele wzięli w uroczystych obchodach 72. rocznicy zbrodni katyńskiej. – Stalin wydał wyrok śmierci nie tylko na polskich oficerów, ale na cały naród polski. I ten wyrok nadal jest w mocy – powiedział płk. Tadeusz Dłużyński.
Uroczystości z okazji 72. rocznicy zbrodni katyńskiej odbyły się w piątek w Gimnazjum nr 1 w Rybniku. Najpierw delegacje złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą nauczycielom szkoły, którzy w 1940 roku zostali zamordowani w Katyniu. Później rozpoczęła się uroczysta akademia. Dyrektor gimnazjum Mirosława Ćwięczek podkreśliła, że trzeba pielęgnować prawdę o zbrodni katyńskiej i przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Nawiązała też do drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. - Ci, którzy chcieli oddać hołd pomordowanym w Katyniu, zginęli w katastrofie lotniczej. Pamiętajmy i o nich - powiedziała.
Głos zabrał też płk. Tadeusz Dłużyński, prezes Związku Piłsudczyków w Rybniku. - Katyń to tajemnica, śmierć i mgła. W 1943 roku propaganda niemiecka ogłosiła informację o odkryciu masowych grobów oficerów polskich w Katyniu. Przeczytałem to i po raz pierwszy uwierzyłem słowom ich propagandy - mówił pułkownik. Podkreślił, że polscy oficerowie zginęli najbardziej tragiczną śmiercią, jak może spotkać żołnierza. - Nie na polu walki, ale związani drutem kolczastym i od strzału w tył głowy. Tak postępują z ludźmi mordercy. Zwracam się do młodzieży by pamiętała - zaznaczył i poprosił o uczczenie ofiar minutą ciszy.
Organizatorami uroczystości były Rodziny Katyńskie, Muzeum w Rybniku oraz Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza.
(m)
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |