Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zwierzęta nie zarażają koronawirusem. Rybnik uruchomił specjalny telefon
Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że nie ma dowodów na to, że zwierzęta w tym te domowe, jak psy lub koty, mogą zostać zarażone koronawirusem.
W Polsce pojawiły się niepokojące sygnały o porzucaniu zwierząt ze względu na epidemię wirusa. Miasto Rybnik działa profilaktycznie w tym zakresie, dlatego uruchamia telefon kontaktowy dla mieszkańców Rybnika, którzy mają pytania dotyczące zwierząt w czasie epidemii.
O czym warto pamiętać:
- Myj ręce i dbaj o higienę. Wirus nie atakuje kota czy psa – panika jest tu nieuzasadniona.
- Zainteresuj się, czy w twoim otoczeniu jest ktoś, kto jest objęty kwarantanną, mieszka na osiedlu, nie ma swojego ogrodu i potrzebuje pomocy w wyprowadzaniu psa. Być może jesteś w stanie zapewnić takiemu czworonogowi dom zastępczy na czas epidemii.
Ważne! Stosuj bezpieczne zasady dotyczące kontaktu z osobami objętymi kwarantanną.
Zwróć uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy wyprowadzaniu czworonoga z domu objętego kwarantanną. Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby nie dochodziło do kontaktu pomiędzy osobą poddaną kwarantannie, a przejmującą zwierzę. Psa należy wystawić za drzwi z założoną obrożą lub szelkami oraz przypiętą smyczą (w razie potrzeby z założonym kagańcem). Tymczasowy opiekun zwierzęcia powinien być wyposażony w jednorazowe rękawiczki i nie dotykać smyczy, obroży, ani zwierzęcia bezpośrednio.
Masz pytania, wątpliwości dotyczące twojego czworonoga, chcesz pomóc i zaangażować się w opiekę nad zwierzakami w czasie kwarantanny, chcesz zostać wolontariuszem? Pod numerem telefonu: 722 299 201 będziesz mógł uzyskać podstawowe informacje na temat zwierząt w czasie epidemii. Telefon jest czynny w godzinach pracy rybnickiego magistratu.
Uwaga! Urząd Miasta Rybnika pełni wyłącznie funkcję pośredniczącą. Miasto Rybnik nie ponosi odpowiedzialności za ustalanie szczegółów dotyczących opieki nad zwierzętami pomiędzy opiekunem stałym, a tymczasowym oraz za sposób jej wykonania. Miasto Rybnik nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe w trakcie pełnienia opieki lub w związku z pełnioną opieką.
Najważniejsze zalecenia dotyczące tymczasowej opieki nad zwierzęciem, opracowane na podstawie rozmowy z wolontariuszami Fundacji „Jestem głosem tych, co nie mówią” z Rybnika:
1. Należy zwrócić uwagę na posiadanie aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie i ewentualnie chorób zakaźnych oraz na zastosowaną profilaktykę przeciwpasożytniczą..
2. Należy uzyskać informacje o ewentualnych chorobach przewlekłych, alergiach, sposobie żywienia oraz występujących u zwierzęcia problemach behawioralnych.
3. Trzeba zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia podczas spaceru oraz innych uczestników ruchu drogowego. Nie należy odpinać psa ze smyczy. Zwierzę, którym opiekujemy się tymczasowo nie jest z nami związane, może nie reagować na komendy. W przypadku zwierząt ras uznawanych za agresywne wskazany jest dodatkowo kaganiec, który powinien zostać założony przez właściciela zwierzęcia.
4. Zachęcamy do czipowania zwierząt lub/oraz umieszczania przy obroży adresówki z numerem telefonu - w przypadku ucieczki zwierzęcia łatwiej będzie dotrzeć do właściciela.
5. Pomoc powinny deklarować osoby pełnoletnie w innym wypadku tylko za zgodą rodziców.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |