Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Lista pobożnych życzeń. Dotarcie do dentysty graniczy z cudem i jest coraz droższe!
- Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach przedstawia listę gabinetów stomatologicznych, które realizują świadczenia w województwie śląskim - taki komunikat znalazł się na stronie NFZ. Problem jednak tkwi w szczegółach.
Nie ulega wątpliwości, że na liście są tylko gabinety, które wykonują świadczenia finansowane z NFZ. Wątpliwości dotyczą natomiast tego, czy w ogóle przyjmują obecnie pacjentów i spełniają nowe zalecenia i wytyczne resortu zdrowia.
Jak wynika z naszych informacji, gabinety te w większości zostały zamknięte, wycofują się z umów z NFZ, ale na liście nadal są. To powoduje, że praktycznie nie milkną telefony. Umówienie wizyty graniczy z cudem.
Naczelna Rada Lekarska upubliczniła korespondencję z Ministerstwa Zdrowia, zawierającą długo oczekiwane oficjalne zalecenia i wytyczne MZ, opracowane przez konsultantów krajowych. Problem dotyczy nie tylko możliwości spełnienia tych wymogów (wymaga szeregu zmian organizacyjnych), ale i kosztów, które za tym idą. W przypadku pacjenta bólowego to nawet dodatkowe około 200 zł za wizytę, które musi ponieść poradnia. Do tego dochodzą braki kadrowe wśród personelu medycznego a także problem z zakupem środków zabezpieczających.
- Ze względu na wysokie ryzyko transmisji koronawirusa podczas zabiegów stomatologicznych, personel medyczny powinien być wyposażony w odzież ochronną, która zapewnia bezpieczeństwo. Stąd, zarówno lekarz dentysta jak i asystujący mu zespół powinni być zabezpieczeni: fartuchem jednorazowym z długim rękawem, czepkiem i ochraniaczami na buty, lub fartuchem z długim rękawem i czepkiem i ochraniaczami materiałowymi użytymi jako jednorazowe w przypadku możliwości prania w pralce znajdującej się w gabinecie; maską chirurgiczną; goglami/okularami oraz przyłbicą; rękawiczkami jednorazowymi (powinny pokrywać mankiet fartucha). Niezbędna jest wymiana sprzętu na sterylne końcówki do turbiny, mikrosilnika, skalera oraz dmuchawki wodno-powietrznej. Po wizycie pacjenta zasadniczą kwestią jest bezpieczne zdjęcie stroju ochronnego przez personel, a to oznacza wydzielenie specjalnego pomieszczenia do tej czynności. Po zdjęciu stroju ochronnego członek zespołu stomatologicznego powinien opuścić to pomieszczenie umyć ręce i je zdezynfekować. Zużyty strój ochronny powinien być umieszczony w worku na odpady, który po wypełnieniu musi być szczelnie związany. Pomieszczenie to też powinno być zdezynfekowane i wywietrzone. Odzież ochronną materiałową należy prać w pralce w temperaturze 60 st. C przez min. 40 minut. Gabinet może przyjąć jednego pacjenta na godzinę, bez osób towarzyszących; w przypadku dziecka jedna osoba towarzysząca - czytamy w wytycznych.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |