Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Które dokumenty należy niszczyć? Wyjaśniamy
Zalegające w firmie stosy dokumentów mogą oznaczać, że nadszedł czas na ich przejrzenie i podjęcie decyzji o utylizacji. Należy jednak pamiętać o tym, że proces ten nie może być wyłącznie wolną wolą przedsiębiorcy; należy zwrócić uwagę na to, które dokumenty mogą zostać zniszczone i po jakim terminie.
Termin na przechowywanie dokumentów
Z pewnością nie będzie to jedna data; termin przechowywania dokumentacji zależny jest bowiem od jej rodzaju. Inny będzie w przypadku archiwum kadrowego, płacowego czy księgowego. Terminy dla najczęściej przetrzymywanych dokumentów to:
- dla Urzędu Skarbowego – 5 lat od końca roku podatkowego, w którym minął czas na płatność zobowiązania podatkowego,
- ZUS (przedsiębiorcy) – 5 lat od momentu złożenia dokumentów w ZUS,
- ZUS (pracowników) – 10 lat od momentu zakończenia pracy w przypadku osób zatrudnionych po 01.01.19.
W przypadku każdego rodzaju dokumentacji termin będzie się różnił, należy więc osobno zweryfikować jej typ i czy przypisany jest z góry narzucony czas przechowywania.
Dokumenty, które podlegają utylizacji
Nie wszystkie dokumenty wymagają jednak trwałego zniszczenia; część z nich może wylądować w zwykłym śmietniku. W niszczarce powinny znaleźć się przede wszystkim te, które zawierają dane osobowe bądź szczególne, poufne dane firmy/klientów/pracowników. Ich typ będzie się różnił zależnie od rodzaju przedsiębiorstwa, są to jednak przede wszystkim:
- kontrakty,
- umowy o pracę/dzieło/zlecenie,
- faktury VAT,
- wyciągi bankowe,
- listy klientów i dostawców,
- CV,
- dokumenty płacowe i medyczne pracowników,
- wnioski o przyznanie urlopu,
- listy e-mailów,
- wezwania do zapłaty,
- raporty,
- firmowe projekty/badania,
- zamówienia czy wszelkiego rodzaju korespondencja.
Metody niszczenia dokumentów
W większości firm znajdują się biurowe niszczarki. Sprawdzają się w przypadku bieżącej utylizacji niepotrzebnych dokumentów takich jak aplikacje niezatrudnionych osób, jednak w przypadku zarchiwizowanego stosu warto skorzystać z profesjonalnych usług. Niszczenie dokumentów przy wsparciu specjalistycznej firmy jest znacznie szybsze i dużo bardziej wygodne; wystarczy wrzucić je do odpowiedniego pojemnika, który po zapełnieniu, zostanie odebrany i przekazany do zniszczenia.
Przede wszystkim należy jednak pamiętać o terminowości. Zbyt długie lub zbyt krótkie przetrzymywanie papierów może być związane z nałożeniem na przedsiębiorstwo sankcji finansowych.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |