Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Tężnia nieczynna, ale można delektować się zielenią [FOTO]
Ze względu na sytuację pandemiczną, nie można niestety korzystać z inhalacji solankowych oferowanych przez rybnicką tężnię, nie ma jednak przeszkód, by cieszyć się wiosną na terenach wokół niej. Te zaś pięknieją z dnia na dzień.
Na starych schodach, prowadzących niegdyś na kąpielisko, już wkrótce zostaną zainstalowane siedziska. Na ścieżce wzdłuż stawu montowane są trejaże – docelowo będą one podświetlone, a po ich konstrukcji piąć się będzie roślinność. Wokół tężni, podobnie jak w ubiegłym roku, posiane zostały łąki kwietne. W tej chwili trwa też porządkowanie terenu przy nowych toaletach.
Projekt, realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej, jest ambitny i rozłożony w czasie na kilka lat, w zależności od możliwości budżetowych jednostki. - Dotychczas z pieniędzy, przeznaczonych na ten cel w ubiegłym roku, wykonaliśmy ścieżkę łączącą okrągły plac tężni ze ścieżką okalającą park oraz trasę doprowadzającą do parku linowego. Powstał też placyk przy parku linowym oraz pierwszy fragment plaży – wymienia Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor rybnickiego Zarządu Zieleni Miejskiej.
Z tegorocznych funduszy zakupiono i zamontowano poręcze przy schodach znajdujących się na ścieżkach. Zakupione zostały również konstrukcje oraz drewno do realizacji tzw. trejaży, czyli elementów dekoracyjnych, przypominających "bramki", które aktualnie montowane są wzdłuż ścieżki przy zbiorniku wodnym. Jest to konstrukcja stalowa, która następnie zostanie obłożona drewnem egzotycznym. Staną trzy takie konstrukcje - w tym jedna z siedziskiem.
- W następnym etapie, w okolicy plaży zostaną zamontowane siedziska-platformy, które również zakupiliśmy z zeszłorocznego budżetu. Na ścieżce okalającej tężnię oraz przy parku linowym pojawią się ławki. To zakończy pewien etap realizacji projektu, który udało nam się przygotować ze środków zeszłorocznych – dodaje J. Kotynia-Gnot.
W ubiegłym roku ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wysiane w kilku punktach miasta, w tym również na terenie tężni, łąki kwietne. Miejscy ogrodnicy postanowili więc kontynuować ten sposób zagospodarowania zieleni i obsiali kilka kolejnych fragmentów terenu tężni. Planowana jest też realizacja obszernej rabaty wokół nowo powstałej toalety.
- Teren wokół tężni solankowej to w tej chwili jedno z ulubionych miejsc wypoczynku naszych mieszkańców – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Malownicze tereny spacerowe, infrastruktura rowerowa, tunel pieszo-rowerowy, prowadzący w kierunku leśnych duktów dzielnicy Północ – wszystko to przyciąga spacerowiczów i rowerzystów z całego miasta i okolic. Zachęcam do korzystania z możliwości wypoczynku, jakie daje to miejsce, ważne jednak, by beztroska nie pozwoliła nam zapomnieć o konieczności zachowania odpowiednich zasad tzw. reżimu sanitarnego – dodaje prezydent.
W tej chwili, Zarząd Zieleni Miejskiej szuka dzierżawcy terenu, który byłby zainteresowany poprowadzeniem małej gastronomii na terenie rekreacyjnym przylegającym do tężni.
Jeżeli chodzi o koszty inwestycji na terenie tężni, to ponad 158 tys. zł kosztowało zagospodarowanie terenu wokół tężni (w tym konstrukcje trejaży, obudowy drewniane, schody terenowe, balustrady przy schodach terenowych). Blisko 93 tys. zł kosztowała realizacja bezobsługowego parku linowego (Budżet Obywatelski 2019). Budowa i montaż toalety 137,5 tys. zł
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |