Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Obsługa klientów w placówkach ZUS i w części urzędów pracy
Od 11 maja etapami przywracane są bezpośrednie badania lekarzy orzeczników ZUS. Ruszyła także obsługa klientów w placówkach ZUS i w części urzędów pracy.
W związku z epidemią wirusa COVID-19, z uwagi na bezpieczeństwo obywateli, przyjmowanie interesantów w placówkach ZUS, Urzędach Pracy i badania prowadzone bezpośrednio przez lekarzy orzeczników zostały zawieszone. Po wdrożeniu odpowiednich procedur i przy zastosowaniu środków ochrony placówki ponownie otwierają się dla klientów.
Przywrócenie bezpośrednich badań lekarskich w ZUS
Od 11 maja ZUS wznowił badania bezpośrednie przez lekarzy orzekających w placówkach Zakładu. Bezpośrednie badania przywracane są etapowo, przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności związanych z obecną sytuacją sanitarno-epidemiologiczną.
Ubezpieczeni są indywidualnie informowani o terminie i miejscu badania przez oddział ZUS, który prowadzi postępowanie związane z wydaniem orzeczenia. Planowanie badań w poszczególnych jednostkach ZUS odbywa się z uwzględnieniem aktualnego stanu i rozwoju sytuacji epidemiologicznej na terenie placówek, m.in. liczby zachorowań na koronawirusa w danym regionie. Jednocześnie, jeżeli jest taka konieczność, lekarze rzecznicy nadal mogą orzekać zaocznie.
Przywrócona obsługa klientów w placówkach ZUS
ZUS 4 maja przywrócił obsługę klientów w swoich placówkach. Otwarcie sal obsługi klientów odbyło się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Obsługa w placówkach ZUS jest realizowana przy zachowaniu zasady odpowiedniego odstępu między klientami oczekującymi na obsługę. Petenci są wpuszczani pojedynczo, w zależności od dostępności stanowiska, na którym możliwe jest załatwienie danej sprawy.
U pracowników ZUS można m.in. uzyskać informacje jak złożyć wnioski, dokumenty, a także w jaki sposób założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W placówkach Zakładu nadal pozostają skrzynki, do których interesanci osobiście mogą składać dokumenty, wnioski lub pisma.
Zainteresowane osoby mogą także nadal korzystać z usług elektronicznych po założeniu profilu na portalu PUE ZUS. Na PUE ZUS można samodzielnie pobrać potwierdzenia z danymi zgromadzonymi w ZUS oraz przekazać elektronicznie wnioski o wydanie stosownych zaświadczeń. Za pomocą PUE można także złożyć wnioski o pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej.
Urzędy pracy otwarte dla interesantów
O otwarciu poszczególnych placówek urzędów pracy dla klientów decyduje samorząd. Część urzędów już przyjmuje interesantów. W pozostałych placówkach, które ograniczyły osobisty kontakt z klientami ze względu na epidemię, osoby zainteresowane mogą uzyskać pomoc składając wnioski drogą elektroniczną lub korzystając z ogólnodostępnego serwisu www.psz.praca.gov.pl.
- Zwróciłam się z prośbą do wojewodów, aby wydali wszystkim marszałkom oraz starostom polecenie zapewnienia nieprzerwanej pracy Wojewódzkich i Powiatowych Urzędów Pracy. Niezakłócona praca urzędów jest niezbędna w obliczu epidemii– mówi minister pracy, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Oznacza to, że zarówno Wojewódzkie jak i Powiatowe Urzędy Pracy nieprzerwanie działają i realizują zadania związane z rejestracją osób bezrobotnych i ich aktywizacją, wypłatą zasiłku dla bezrobotnych oraz co najważniejsze wspierają przedsiębiorców w ramach tarcz antykryzysowych. Pomoc ta realizowana jest zarówno bezpośrednio w placówkach jak i w formie elektronicznej.
Ze względu na bezpieczeństwo interesanci powinni odwiedzać placówki tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Takie osoby powinny posiadać środki ochrony osłaniające nos i usta.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |