Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nieodpłatna pomoc prawna także dla jednoosobowych firm
W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały przepisy Tarczy antykryzysowej 3.0. Są wśród nich rozwiązania przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, dzięki którym z nieodpłatnej pomocy prawnej skorzystają jednoosobowe firmy, narażone na skutki pandemii COVID-19.
Wchodząca w życie nowelizacja ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej upraszcza również wymagania dla osób, które chcą skorzystać z takiej pomocy i wprowadza obowiązek udzielania porad na odległość w czasie stanu epidemii.
– Nowe przepisy ułatwią uzyskanie wsparcia osobom, które w okresie pandemii potrzebują pomocy. Pozwolą także na objęcie pomocą jednoosobowych firm - podkreśla wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski. Uzyskanie pomocy zostało odformalizowane i nie wymaga już wizyty w punkcie świadczenia pomocy. Może odbyć się zdalnie, przez telefon, komunikatory internetowe czy e-mail.
Ratunek dla najmniejszych firm
Wchodzące w życie przepisy rozszerzają nieodpłatną pomoc prawną na przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniających innych osób w ciągu ostatniego roku. To istotne, bo samozatrudnieni to - jak wynika z danych ZUS – bardzo liczna grupa przedsiębiorców - ponad 1,65 miliona osób, czyli niemal 61,67 proc. wszystkich płatników składek.
Dotąd z możliwości korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej wyłączone były sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia takiej działalności. Rozszerzenie tej pomocy na osoby samozatrudnione jest związane z pandemią COVID-19 i jej skutkami dla najmniejszych firm.
Pogorszenie się sytuacji gospodarczej w czasie epidemii wiąże się z nowymi wyzwaniami dla wszystkich przedsiębiorców. Część z nich musi zawiesić lub nawet zakończyć działalność. Dlatego pomoc prawna jest im szczególnie potrzebna. A osoba samozatrudniona często nie ma środków na opłacenie profesjonalnego doradcy. Dlatego nieodpłatna pomoc prawna pomoże takim przedsiębiorcom podjąć właściwe decyzje w tym trudnym okresie i – być może – ocali prowadzone przez nich firmy.
Łatwiejszy dostęp do pomocy
Nowelizacja wprowadza też przepisy mające chronić osoby korzystające z nieodpłatnych porad prawnych, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatnej mediacji i niosących taką pomoc przed zakażeniem wirusem COVID-19. W czasie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo wprowadzenia stanu nadzwyczajnego udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa może odbywać się na odległość. Nie jest też wymagane – ze względu na bezpieczeństwo – złożenie pisemnego oświadczenia, że dana osoba nie może ponieść kosztów pomocy prawnej.
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo są już od marca udzielane na odległość przez większość punktów realizujących tę pomoc, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Sprawiedliwości, wydanymi w pierwszych dniach po ogłoszeniu stanu epidemii.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |