Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rybniczanie zasilili bazę dawców szpiku
– Jestem człowiekiem i chcę być potrzebna innym – tłumaczy Małgorzata Gembara, która dołączyła do grona potencjalnych dawców szpiku. Zarejestrowała się w środę na terenie rybnickiego kampusu. – Nic mnie to nie kosztuje, a być może uratuję komuś życie – podkreśla studentka.
O godzinie 11.00 w budynku Uniwersytetu Śląskiego w Rybniku rozpoczęła się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. - Jesteśmy w Rybniku po raz trzeci. Dzięki dwóm poprzednim akcjom zarejestrowaliśmy około 800 potencjalnych dawców. Dzisiaj po dwóch godzinach mamy 50 osób, więc jest to już fajny wynik. Czekamy na chętnych do godziny 18.00 - mówi Joanna Mejner z Fundacji DKMS Polska, która zorganizowała akcję.
Jedną z osób, które się zarejestrowały, była studentka Małgorzata Gembara. Najpierw musiała wypełnić formularz z danymi osobowymi i odpowiedzieć na kilka pytań związanych z jej zdrowiem. Później pobrano jej 4 ml krwi. Cały proces trwał jakieś 10 minut. - Już wcześniej planowałam zarejestrować się jak dawca szpiku, ale okazało się, że trzeba jechać do Katowic. Więc kiedy podczas oddawania krwi, bo również jestem dawcą, dowiedziałam się o dzisiejszej akcji w Rybniku, to skorzystałam - wyjaśnia dziewczyna.
Co się stanie z pobraną od Małgorzaty krwią? Najpierw zostanie określonych jej kod DNA. - Za 5-6 tygodni będzie aktywnym, dostępnym dla pacjentów w Polsce i na świecie potencjalnym dawcą w naszej bazie - tłumaczy Joanna Mejner z Fundacji DKMS Polska. Jeśli okaże się, że Małgorzata może komuś uratować życie, otrzyma telefon. - Od momentu telefonu do pobrania szpiku mija okres około 3 miesięcy. Ustawiamy terminy i badania tak, by pasowały dawcy. Oczywiście wszystko zależy też od stanu zdrowia biorcy - dodaje pani Joanna.
Samo pobranie może odbywać się na dwa sposoby. - Pierwszy, stosowany w 80-procentach przypadków, polega na pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej. Najczęściej robi się dwa wkłucia na jednej ręce. Zabieg trwa do 4 godzin. Druga metoda to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej - puentuje.
(m)
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |