Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Fotograficzny Dzień Dziecka w Domu Kultury w Chwałowicach
Dom Kultury Chwałowice zaprasza na cudowne wystawy fotografii poświęcone dzieciom.
Wystawy będzie można zobaczyć wirtualnie na stronie: www.dkchwalowice.pl, ale też osobiście w galerii od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00 po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się na termin oglądania indywidualnego (tel. 32 4216222, 513064196).
„W krainie dzieciństwa” - na wystawie prezentowanych jest kilkanaście fotografii Kingi Drążek, która z niebywałą wręcz pasją fotografuje życie swoich najbliższych. Będąc znakomitym i uważnym obserwatorem, potrafi stworzyć sugestywny i pozytywny przekaz w ujęciach, które realizuje, co czyni jej fotografie unikatowymi. Są to kadry pełne ekspresji, ukazujące autentyczne relacje pomiędzy przedstawianymi osobami i cudowną nić porozumienia pomiędzy fotografem a postaciami na zdjęciach. Artystka, z dbałością wynikającą z solidnego warsztatu podchodzi też do tematyki obróbki zdjęć, zwracając uwagę na tonalność oraz jakość detalu. Fotografia to jej wielka pasja, którą rozwija od kilku lat. Największą inspiracją i miłością jest dla niej, jak sama mówi, wspaniały mąż Damian i trzy urocze córeczki - Paulinka, Alusia i Zuzia. I to one w większości przypadków są bohaterkami fotografii prezentowanych na wystawie.
Kinga Drążek - z wykształcenia inżynier materiałowy, z pasji i zawodu - fotograf. Specjalizuje się w fotografii dziecięcej, prowadzi Lawendowe Foto Studio: www.lawendowefotostudio.pl. Jest laureatką wielu konkursów fotograficznych i przeglądów fotografii. Największym sukcesem było wygranie w 2017 r. zdjęciem „Dostawca naleśników” (ukochane zdjęcie artystki, prezentowane jest też na wystawie „W krainie dzieciństwa”) V edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Portret Prawdziwy”.
Sama o sobie mówi tak: Pochodzę z miejscowości Suszec na Śląsku. Od momentu ślubu mieszkam w Rybniku. Wraz z przyjściem na świat mojej pierwszej córeczki wiedziałam, że chciałabym uwieczniać każdą jej chwilę na zdjęciach, by w ten sposób dokumentować nasz życie. Przedterminowe przyjście na świat moich Bliźniaczek spowodowało, że pierwszy kurs w Akademii Fotografii Dziecięcej musiałam odłożyć w czasie. Lecz, gdy już go zaczęłam, to wiedziałam, że jestem „zakochana po uszy” w fotografii. Pierwszy dzień wiosny 2018 roku był dla mnie cudownym dniem, w którym otrzymałam tytuł Akredytowanego Fotografa Dziecięcego.
„Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś”
Cykl „Bohaterowie” przedstawia sylwetki dzieci z mojego miasta, które potrzebują pomocy oraz wsparcia w leczeniu i rehabilitacji. Wystawa ma na celu propagowanie procesu pomagania i wyzwalanie humanitarnych procesów społecznych. Wierzę, że taka forma przedstawienia potrzebujących dzieci poruszy serca i zachęci do wsparcia naszych małych wojowników. Moim założeniem było skupienie uwagi na człowieku, sprawienie, by przez fotografię widz mógł się dokładnie przyjrzeć, zbliżyć, zauważyć drugą osobę, wyzwolić względem niej pozytywne emocje. Stając oko w oko z bohaterami zarażamy się ich aurą i sami chcemy być lepsi. W procesie oglądania zdjęć możemy zaciekawić się drugą osobą, chcemy pomóc innym, i sami możemy stać się bohaterami. Zdjęcia są wysokiej jakości, na białym tle z dużą głębią ostrości. Taka forma na dużych fotografiach (minimum 90x60cm) pozwala nam podejść blisko drugiego człowieka, przełamać pewną barierę w procesie oglądania i obcowania z drugim człowiekiem. Tytuł „Bohaterowie” ma wiele znaczeń. Głównymi bohaterami są nasi mali bohaterowie ale przy nich wyrastają kolejne rzesze bohaterów - od rodziców, znajomych po zwykłych przechodniów. Sięganie do naszych humanitarnych zasobów wzbogaca nas, a obcowanie z drugim człowiekiem pozwala odnaleźć to co piękne, dobre, wartościowe i szlachetne. Pamiętajmy w dzisiejszym świecie pełnym prędkości, bodźców, zabiegania, że "bohaterem" jest człowiek, a nie to co posiada, więc znajdźmy czas by zauważyć drugiego człowieka. Dołącz do nas bo dzisiejszy świat potrzebuje wielu bohaterów. /Radosław Czapla/.
Radosław Czapla - od początku swojej działalności zawodowej zaangażowany jest w różne projekty społeczne. Od lat współpracuje z wieloma organizacjami, fundacjami i stowarzyszeniami na Śląsku. Przez ponad dekadę pracował jako psychoterapeuta z młodzieżą w ośrodku „Dom Nadziei”, w tym ostatnie 5 lat jako lider. Z wykształcenia pedagog specjalny, ale również plastyk o specjalności fotografia artystyczna, absolwent Wrocławskiej Szkoły Fotografii. Ma za sobą liczne wyróżnienia, wystawy fotograficzne, a jego działalność twórcza powoli nabiera rozpędu. W jego fotografii głównym tematem jest człowiek oraz natura. Obecnie prowadzi własną działalność - zaraża pasją innych prowadząc warsztaty fotograficzne w Knurowie i Katowicach oraz zajmuje się profesjonalnym wydrukiem wielkoformatowym fotografii , w tym wystaw fotograficznych. Specjalizuje się w portrecie, oświetleniu studyjnym oraz fotografii dokumentalnej, a artystycznie fascynuje go krajobraz i fotografia natury. Dodatkowo prowadzi treningi wspinaczki z dziećmi i młodzieżą w Gierałtowicach oraz w gliwickiej Arenie.
„W krainie dzieciństwa” - wystawa Kingi Drążek w Galerii Fotografii DeKa.
„Bohaterowie” - wystawa fotografii Radosława Czapli w Galerii Drugiego Planu.
Wystawy czynne od 01.06.2020 r. do 31.08.2020 r.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |