Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Europoseł ze Śląska w obronie turystów z województwa
W przekazach polskich mediów pojawiają się informacje, iż na przestrzeni ostatnich dni pojawiają się incydenty odmawiania mieszkańcom województwa śląskiego rezerwacji noclegów i kwater wypoczynkowych. Powodem takich sytuacji ma być obawa przed koronawirusem, wynikająca z faktu, iż to na terenie województwa śląskiego diagnozowana jest obecnie największa liczba przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
Łukasz Kohut, europoseł ze Śląska, stanowczo protestuje. Wskazując, że fakt zdiagnozowania największej liczby przypadków na Śląsku bierze się stąd, iż to właśnie jedynie tam wykonywane są testy przesiewowe na pracownikach dużych zakładów pracy, takich jak m.in. kopalnie, podkreśla, że sprawa ma charakter dyskryminacji, nierównego traktowania. Warto wyjaśnić, że te dwa terminy nie są tożsame - dyskryminacją jest takie nierówne traktowanie, które nie ma racjonalnego uzasadnienia. Bo jeśli ma, to jest dopuszczalne - osoby zakażone można, w odróżnieniu od osób zdrowych, np. poddać kwarantannie (ograniczyć wolność poruszania się), a więc potraktować inaczej. Ale podczas gdy rzeczywisty stan zdrowia jest racjonalnym argumentem, to czy takim argumentem jest jedynie domniemanie, irracjonalny strach czy obawa niepoparte żadnymi dowodami medycznymi, a jedynie uprzedzeniem?
Europoseł pisze do przedsiębiorców branży turystycznej i wskazuje, że nierówne traktowanie Ślązaków w dostępie do usług turystycznych nie jest zgodne z prawem, szacunkiem dla drugiego człowieka i racjonalnością ekonomiczną. Rodzi odpowiedzialność odszkodowawczą po stronie firm stosujących praktyki dyskryminacyjne, powiększa podziały społeczne, również na poziomie etnicznym. Jest też po prostu złe dla biznesu. W piśmie do Minister Rozwoju, nadzorującej branżę turystyczną oraz do Ministra Sprawiedliwości, odpowiedzialnego za przeciwdziałanie dyskryminacji, Łukasz Kohut apeluje o podjęcie przez nich pilnych działań w tej sprawie.
Dodatkowo, śląski europoseł wskazuje na bardzo negatywne skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego z czerwca ub., dotyczącego odmowy wykonania usługi ze względu na wiarę lub sumienie. W sprawie zainicjowanej przez Z. Ziobrę TK uznał, że można bezkarnie odmówić wykonania usług, jeżeli są przesłanki wiary lub sumienia. Sprawa dotyczyła drukarza, który odmówił wydrukowania materiałów organizacji walczącej o równouprawnienie społeczności LGBT, ale w swoich skutkach dotyczy wszystkich „innych”, których przedsiębiorca uzna za „niezgodnych” z wiarą lub sumieniem, każdej mniejszości. W tej sprawie Ł. Kohut skierował również interpelację do Komisji Europejskiej. Pyta: czy odmawianie mieszkańcom województwa śląskiego rezerwacji noclegów i kwater wypoczynkowych jest zgodne z prawem Unii Europejskiej? W międzyczasie śląski europoseł zbiera z pomocą swojego biura informacje o przypadkach takiej dyskryminacji w specjalnie założonym w jego biurze punkcie: w Śląskiej Tarczy Antydyskryminacyjnej - pomoc@lukaszkohut.pl.
- Robię wszystko, co w mojej mocy, żeby walczyć z dyskryminacją. Ślązaków, innych mniejszości regionalnych i etnicznych, innych mniejszości w ogóle. W demokratycznym i wolnym państwie nie ma miejsce na brak szacunku dla jakiejkolwiek grupy. Walczę też z zabobonem i niewiedzą. To, że Śląsk, jako jedyny, masowo wykonuje testy, jest wyrazem odpowiedzialności; nie może być powodem do odrzucania i hejtu - podsumowuje Łukasz Kohut.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |