Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Edukacja bez barier. Czas na podsumowanie
Zakończyła się realizacja projektu pt.: „Edukacja bez barier +”, jaki od lipca 2018 roku prowadzony był w placówkach oświatowych działających na terenie naszej gminy. Projekt ten współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Jego celem była poprawa sytuacji edukacyjno-społecznej 325 uczniów uczęszczających do wszystkich trzech szkół podstawowych w Gminie Świerklany, poprzez zapewnienie im udziału w okresie X.2018 r. - III.2020 r., w atrakcyjnych, dopasowanych do ich potrzeb i możliwości zajęciach edukacyjnych, opartych o zakupione w projekcie nowoczesne pomoce dydaktyczne. Projekt zakładał ponadto podniesienie kompetencji 60 nauczycieli tychże szkół w zakresie pedagogiki specjalnej i działań wychowawczych, także w okresie X.2018 r. - III.2020 r. Zaproponowane w projekcie formy wsparcia dla uczniów i nauczycieli okazały się na tyle atrakcyjne i trafione w ich potrzeby, że założone cele udało się w znaczny sposób przekroczyć. Tym samym, dzięki podjętym działaniom projekt „Edukacja bez barier+” pozwolił na:
- uczestnictwo w zajęciach dodatkowych podnoszących kompetencje kluczowe (zajęcia rozwijające uzdolnienia i dydaktyczno-wyrównawcze z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, zajęcia logopedyczne, korekcyjno–kompensacyjne, psychoedukacyjne) 371 dzieci z naszych szkół;
- przeprowadzenie blisko 3000 godzin zajęć dodatkowych dla uczniów,
- uczestnictwo w szkoleniach i studiach podyplomowych 80 nauczycieli,
- podniesienie kompetencji kluczowych w wyniku udziału w zajęciach przez 356 uczniów,
- podniesienie kwalifikacji zawodowych przez 68 nauczycieli.
Na atrakcyjność i skuteczność zajęć projektowych wpływ miał zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych i sprzętu IT (w tym m.in. tabletów, laptopów, kamery cyfrowej, aparatu „lustrzanka”, projektorów, urządzenia wielofunkcyjnego, trójwymiarowych modeli biologicznych i matematycznych, wyposażenia laboratoryjnego, programów multimedialnych do prowadzenia zajęć, profesjonalnego programu do tworzenia grafiki i obróbki plików wideo, manekina do nauki resuscytacji, itp.).
Warto nadmienić, że zakupiony w ramach projektu sprzęt komputerowy został użyczony uczniom szkół w celu umożliwienia im realizacji nauki zdalnej w okresie pandemii koronawirusa.
Wartość całego projektu wyniosła 427 313,10 zł, z czego 384 581,79 zł stanowiło dofinansowanie unijne i budżetu państwa.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |