Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wybory poza miejscem zameldowania. Sprawdź, co zrobić, by zagłosować
W dniu wyborów Prezydenta RP będziesz przebywać poza miejscem swojego zameldowania? Sprawdź co zrobić, by móc zagłosować.
Dopisanie do spisu wyborców
Szczegółowe informacje: tel. 32 43 92 199
Wyborca:
- czasowo przebywający poza miejscem zameldowania na pobyt stały (w tym wyborca zameldowany na pobyt czasowy),
- wpisany do rejestru wyborców na własny wniosek czasowo przebywający poza miejscem wpisania do rejestru,
- nigdzie niezamieszkały
może wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu, jeżeli najpóźniej do dnia 23 czerwca 2020 r., złoży w Urzędzie Miasta Rybnika, w Wydziale Spraw Obywatelskich, pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców.
We wniosku podaje się:
- nazwisko i imiona,
- imię ojca,
- datę urodzenia,
- numer ewidencyjny PESEL,
- adres stałego zamieszkania (adres, pod którym wyborca ujęty jest w rejestrze wyborców),
- adres, pod którym wyborca czasowo przebywa.
Wyborca dopisany do spisu wyborców na własny wniosek zostanie z urzędu skreślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.
Zgłoszenia można dokonać:
- pisemnie - za pośrednictwem Poczty Polskiej lub skrzynki podawczej, zlokalizowanej w budynku Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Miejskiej, w godzinach pracy UM,
- za pośrednictwem usługi udostępnionej na platformie ePUAP
Głosowanie na podstawie zaświadczenia
Szczegółowe informacje: tel. 32 43 92 178
Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania należy złożyć w Urzędzie Miasta Rybnika, w Wydziale Spraw Obywatelskich, do 26 czerwca 2020 r. Może to zrobić pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej.
Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę. W przypadku upoważnienia innej osoby do odbioru zaświadczenia wyborca sporządza wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie (może to być jeden dokument), w którym wskazuje swoje imię (imiona) i nazwisko oraz numer ewidencyjny PESEL, a także dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczenia.
Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia: zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów). Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się po dniu pierwszego głosowania w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, nie później jednak do dnia 10 lipca 2020 r. Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania.
Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla w miejsca stałego zamieszkania.
W przypadku gdy wyborca zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów nie wydaje się po wysłaniu do wyborcy pakietu wyborczego.
Szczegółowe informacje na temat wyborów publikujemy w Biuletynie Informacji Publicznej
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |