Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Politechnika Śląska zacieśnia współpracę z PGW Wody Polskie
JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk oraz Mirosław Kurz, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, 8 lipca podpisali list intencyjny o współpracy pomiędzy instytucjami w zakresie wymiany doświadczenia badawczego, dydaktycznego oraz merytorycznego.
Współpraca Politechniki Śląskiej oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie będzie obejmowała zagadnienia związane z inżynierią wodną i infrastrukturą, a także zagospodarowaniem i czystością wód. Wzajemne działania obejmą praktyki studenckie oraz staże i rozwój kompetencji związanych z zarządzaniem kryzysowym. Do wspólnych zadań będą należały projekty i programy o charakterze naukowym, badawczym i rozwojowym, realizowane na obiektach hydrotechnicznych PWG Wody Polskie.
– Współpraca, która została dzisiaj sformalizowana podpisaniem listu intencyjnego, to inicjatywa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, tym cenniejsza, że pochodzi właśnie z otoczenia społeczno-gospodarcze – mówi JM Rektor prof. Arkadiusz Mężyk. – Jej tematyka jest bardzo szeroka. Obejmuje nie tylko zagadnienia związane z czystością wód i ich zagospodarowaniem, ale także z inżynierią wodną, infrastrukturą, która temu towarzyszy, systemami zarządzania, systemami informatycznymi, automatyką, a także systemami związanymi z funkcjonowaniem dróg wodnych, które znajdują się na terenie Wód Polskich – dodaje Jego Magnificencja.
– Porozumienie dotyczy współpracy pomiędzy kołami naukowym, środowiskiem naukowym i Wodami Polskimi. Jego geneza wynika z wielu inwestycji, dużych potrzeb kadrowych, jakie odczuwamy i rozległego obszaru, ponieważ są to województwa śląskie i opolskie – podkreśla Mirosław Kurz, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
List intencyjny pomiędzy Uczelnią oraz PGW Wody Polskie określa wymianę doświadczeń pomiędzy kadrą obydwu jednostek, w tym konsultacje merytoryczne oraz techniczne. Celem porozumienia jest także unowocześnienie procesu dydaktycznego. – Współpraca będzie dotyczyć rozwoju tematyki badawczej, będąc jednocześnie źródłem inspiracji dla młodych pracowników Politechniki, którzy poszukują nowych tematów – wyjaśnia prof. Arkadiusz Mężyk. – Jest to także możliwość kształcenia dualnego i realizacji doktoratów wdrożeniowych i prac naukowo-badawczych, prac usługowych, praktyk studenckich i staży – dodaje.
Zaangażowanie studentów Politechniki Śląskiej w projekty z zakresu gospodarki wodnej pozwoli na późniejsze pozyskanie wysoko wykształconych pracowników. – Chcemy zbudować pewien profil studenta, który będzie mógł zobaczyć, z czym wiąże się praca w Wodach Polskich. Poza tym chcemy, żeby Wody Polskie i późniejszy pracodawca mieli też ogląd na to, jak wygląda rynek pracy oraz samokształcenie studenta, i wiedzieli czego od niego wymagać. Będziemy pomagać w praktykach studenckich, a nawet w programie studiów – wyjaśnia Mirosław Kurz.
Porozumienie PGW Wody Polskie to kolejny przykład współpracy Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym. To także efekt realizacji zadań Politechniki Śląskiej jako uczelni badawczej, kładących nacisk na wieloaspektową działalność pracowników, studentów oraz doktorantów. – Rozwijamy współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, co stwarza nam także możliwość podejmowania ciekawej tematyki badawczej, która ma szansę na wdrożenie – mówi prof. A. Mężyk. – Z tego słyną renomowane uczelnie, mające bardzo wysoki wskaźnik, jeżeli chodzi o wdrażanie wypracowanych technologii. My również staramy się podążać tą ścieżką, a współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym jest kluczowa dla Politechniki Śląskiej jako uczelni badawczej.
Podjęte przez obie instytucje wspólne prace na rzecz gospodarki wodnej wpisują się w ochronę środowiska i dążenia do zrównoważonego rozwoju. Politechnika Śląska prowadzi badania naukowe w tym zakresie, realizując jeden z sześciu priorytetowych obszarów badawczych: ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka. Ponadto za sprawą utworzonego w bieżącym roku Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska angażuje się w działalność dydaktyczną i promuje nowoczesne technologie.
Zobacz film |
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |