Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
COViD-19. Od dziś, 25 lipca, zmiana zasad dystansu społecznego
Dotyczy to wydarzeń sportowych na stadionach oraz imprez kulturalno-rozrywkowych w plenerze.
MKiDN: od soboty zmieniają się zasady dot. dystansu społecznego podczas wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych
Od soboty 25 lipca zmieniają się zasady związane z zachowaniem dystansu społecznego podczas wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych - poinformowało w piątek MKiDN. Zgodnie z nowymi zasadami więcej osób będzie mogło uczestniczyć m.in. w wydarzeniach organizowanych na stadionach.
W przesłanym PAP komunikacie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśliło, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2020 r. zmieniającym rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, "od 25 lipca zmieniają się zasady związane z zachowaniem dystansu społecznego podczas wydarzeń związanych z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki".
Zgodnie z nowymi zasadami więcej osób będzie mogło uczestniczyć w imprezach organizowanych w obiektach sportowych na wolnym powietrzu (m.in. na otwartych lub półotwartych stadionach, z miejscami siedzącymi lub bez). Obowiązująca dotychczas zasada udostępnienia do 25 proc. liczby miejsc na widowni zostanie zastąpiona regułą udostępnienia do 50 proc. liczby miejsc (uczestnicy będą zajmować co drugie miejsce, w rzędach naprzemiennie). W przypadku braku wyznaczonych miejsc o 0,5 m zmniejszono odległość, jaka musi być zachowana między widzami. Obecnie dystans ten wynosi 1,5 m. Uczestnicy imprez są wciąż zobowiązani do zakrywania ust i nosów.
Organizatorzy wydarzeń w kinach, teatrach, salach koncertowych, klubach muzycznych, halach widowiskowo-sportowych, amfiteatrach i muszlach koncertowych - tak jak do tej pory - będą mogli udostępniać maksymalnie 50 proc. liczby miejsc, czyli co drugie miejsce na widowni. W przypadku braku wyznaczonych miejsc odległość między widzami lub słuchaczami będzie musiała wynosić 1,5 m. Wciąż obowiązuje zasada zakrywania nosów i ust przez uczestników wydarzeń.
W przypadku imprez plenerowych od 17 lipca obowiązują zasady zapewnienia co najmniej 5 m kw. na osobę, wyznaczenia znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie dystansu oraz wyraźnego oddzielenia i oznaczenia terenu dla widowni, aby uniemożliwić mieszanie się publiczności np. ze spacerowiczami. Uczestnicy imprez plenerowych muszą zachowywać 1,5-metrową odległość od siebie, a także zakrywać nosy i usta, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 1,5 m od innych osób.
MKiDN przypomniało również, że obowiązek zachowania dystansu nie dotyczy: osoby, która przyszła z dzieckiem poniżej 13. roku życia, osoby towarzyszącej osobie z niepełnosprawnością lub osobie, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie, a także osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących. (PAP) Daria Porycka dap/ aszw/
Zwiększenie liczby kibiców na obiektach sportowych potwierdzone rozporządzeniem
Kibice na obiektach sportowych, m.in. stadionach piłkarskich i żużlowych, będą mogli zajmować do 50 procent ich pojemności. Stosowne rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw.
Dotychczas obowiązujące przepisy przewidywały, że z powodu pandemii koronawirusa obiekty sportowe mogły być maksymalnie wypełnione w 25 procentach ich pojemności. W piątek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 lipca "zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii". Zgodnie z przedstawionym tydzień wcześniej projektem rozporządzenia, m.in. podwyższono limit publiczności na obiektach sportowych z 25 do 50 procent.
Według jednego ze stosownych punktów, "na stadionach i boiskach (...) w rozgrywkach prowadzonych przez polski związek sportowy w drugiej i trzeciej klasie rozgrywkowej oraz Pucharze Polski lub ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie piłka nożna oraz na stadionach oraz przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów motorowych (...) w rozgrywkach prowadzonych przez polski związek sportowy w drugiej klasie rozgrywkowej oraz przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie żużlowym organizacja współzawodnictwa sportowego odbywała się tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 50 procent liczby miejsc przewidzianych dla publiczności".
Rozporządzenie wprowadza zapis, że w zajęciach lub w wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym - z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób - może brać udział nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się bezpośrednio obsługą wydarzenia.
Na obiektach sportowych - tak aby "w zajęciach lub wydarzeniach sportowych zostało udostępnione publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50 procent liczby miejsc przewidzianych dla publiczności". Natomiast na otwartym powietrzu poza obiektami sportowymi – bez udziału publiczności.
Na basenach zostało udostępnione publiczności "co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50 procent liczby miejsc przewidzianych dla publiczności". (PAP) bia/ cegl/
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |