Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Radosław Kubisz mistrzem Śląska w grzybobraniu [FOTO]
Na golejowskiej Grzybówce odbyła się IV edycja Mistrzostw Śląska w Grzybobraniu pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rybnika, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Rybnik.
W zawodach organizowanych przez Stowarzyszenie Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej i Radę Dzielnicy Golejów, a dofinansowanych przez Miasto Rybnik, wystartowało w sumie 61 osób (50 uczestników wraz z 11 dzieci) z takich miejscowości jak: Rybnik, Oświęcim, Góra, Ćwiklice, Miedźna, Rydułtowy, Żory, Ruda Śląska, Knurów, Lyski, Nieborowice, Czerwionka, Tychy czy Książenice.
Uczestnicy, by zdobyć Puchary Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Golejów i niezwykle cenne nagrody takie jak: robot planetarny, piekarnik, grill elektryczny, wolnowar, piec do pizzy czy suszarka do grzybów, musieli w ciągu 2 godzin nazbierać jak najwięcej grzybów (wg wagi) albo znaleźć jak najdorodniejszy okaz. Złote medale w klasyfikacji głównej i dodatkowej zdobyli odpowiednio: Radosław Kubisz z miejscowości Góra oraz Dariusz Wysocki z Rybnika. Sklasyfikowani zawodnicy zebrali w sumie około 30 kilogramów borowików koźlarzy i podgrzybków.
W tym roku w zawodach w kategorii "Najwięcej zebranych grzybów wg wagi" zwyciężył 44-letni Radosław Kubisz z miejscowości Góra w powiecie pszczyńskim - były mistrz Europy w grzybobraniu - który na co dzień jest policjantem prewencji. Zebrał on ponad 2,5 kilograma grzybów. Z kolei w kategorii na "Najdorodniejszy znaleziony okaz" triumfował pracownik golejowskiego tartaku - Dariusz Wysocki, którego prawdziwek sporo ponad ćwierć kilograma.
Pan Dariusz zdobył też brązowy medal w klasyfikacji głównej, bowiem zebrał ponad 2 kilogramy grzybów. Dwa medale - srebrny i brązowy - zdobyli także Grzegorz Szymura z synem Piotrem, którzy zebrali ponad 2 kilogramy grzybów, a znaleziony przez nich prawdziwek ważył 267 gramów. Drugie miejsce w kategorii "Najdorodniejszy znaleziony okaz" przypadło prezesowi miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej - Andrzejowi Goldbergowi. Ubiegłoroczna zwyciężczyni - Helena Trzebuniak - tym razem była odpowiednio 9-ta i 10-ta. Po raz pierwszy od kilku lat - z powodu pandemii COVID-19 - w zawodach nie uczestniczyli mistrzowie świata z Litwy.
Gdy uczestnicy mistrzostw byli zajęci zbieraniem grzybów - pozostałe osoby mogły wziąć udział w prelekcji na temat dziedzictwa przyrodniczego Grzybówki oraz w konkursie wiedzy o grzybach. Spośród 25 uczestników najlepszym okazał się Jacek Guzik, kolejne miejsca zajęli Ewa Wagner i Bronisław Piecha. Nagrodami w konkursie był sprzęt elektroniczny oraz atlasy grzybów. Z testem konkursowym możecie zmierzyć się (TUTAJ).
Wszyscy uczestnicy zawodów i konkursu oraz goście (nieco ponad 150 osób) mogli poczęstować się na zakończenie kiełbaską z grilla ufundowaną przez "Domino" Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Dominik Bugajski.
Nieocenioną pomoc stanowiła Pani Krystyna Bonk, która sama uczestniczyła w zawodach, a na co dzień jest grzyboznawcą w rybnickim sanepidzie. Gdy pojawiały się jakiekolwiek wątpliwości - szybko je rozwiewała.
Każdy z uczestników od Wydziału Promocji Urzędu Miasta Rybnika otrzymał mapkę rowerową, a od organizatorów materiały promocyjne i edukacyjne na temat dziedzictwa przyrodniczego Grzybówki i naturalnych bogactw golejowskich lasów.
WYNIKI
Klasyfikacja główna (Najwięcej znalezionych grzybów wg wagi)
1. Radosław Kubisz (Góra, pow. pszczyński) - 2,622 kg
2. Grzegorz Szymura z synem Piotrem (Rybnik) - 2,041 kg
3. Dariusz Wysocki (Rybnik) - 2,031 kg
4. Adam Pacha (Nieborowice) - 1,683 kg
5. Bogdan Mentel (Rybnik) - 1,364 kg
6. Marcin Pyszny (Rybnik) - 1,316 kg
Klasyfikacja dodatkowa (Najdorodniejszy znaleziony okaz)
1. Dariusz Wysocki (Rybnik) - borowik szlachetny - 346 gramów
2. Andrzej Goldberg (Rybnik) - borowik szlachetny - 302 gramy
3. Grzegorz Szymura z synem Piotrem (Rybnik) - borowik szlachetny - 267 gramów
4. Marcin Pyszny (Rybnik) - borowik szlachetny - 266 gramów
5. Katarzyna Ochojska (Rybnik) - borowik szlachetny - 265 gramów
6. Bogdan Mentel (Rybnik) - borowik szlachetny - 256 gramów
Organizatorzy już teraz zapraszają do udziału w przyszłorocznych mistrzostwach. - Cieszymy się, że nasza impreza z roku na rok staje się coraz bardziej prestiżowa. Naszymi patronami są Prezydent Miasta Rybnika, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik. Po raz kolejny padł rekord frekwencji, dzięki Miastu Rybnik w tym roku bardzo okazałe były nie tylko zbiory, ale i nagrody. Wydział Promocji Miasta Rybnika zadbał, żeby żaden z zawodników nie wyszedł z pustymi rękami, a firma "Domino" PW Dominik Bugajski zadbała o to, by nikt nie był głodny. W tym roku nie nudzili się także kibice i goście, którzy, w czasie, gdy zawodnicy zajęci byli zbieraniem grzybów, uczestniczyli w prelekcji na temat dziedzictwa przyrodniczego najwyższego naturalnego wzniesienia w Rybniku - Grzybówki i brali udział w konkursie wiedzy o grzybach. Chciałem podziękować członkom rady dzielnicy Golejów za współorganizację imprezy. Mimo że w tym roku sezon na grzyby dopiero się rozpoczyna to zbiory były całkiem udane - zebrano około 30 kilogramów podgrzybków, koźlarzy i prawdziwków. Cenne nagrody zawdzięczamy w tym roku dofinansowaniu ze strony Miasta Rybnik. Golejowskie grzybobranie to naprawdę cenna inicjatywa, podtrzymująca piękną polską tradycję, to też znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną na łonie natury, szansa na poznanie bogactw naturalnych tutejszych lasów i na sąsiedzką integrację, a dla niektórych jak się okazuje również szansa na poznanie swojej drugiej połówki - mówi nam Arkadiusz Trzebuniak, przewodniczący zarządu dzielnicy Golejów i pomysłodawca całego przedsięwzięcia.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |