Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Piaskowanie elementów stalowych i toczenie CNC
Piaskowanie elementów stalowych umożliwia zmniejszenie powstałych w metalu uszczerbek. Proces ten niejednokrotnie utożsamiany jest ze szlifowaniem. Dokładnie i precyzyjnie przygotowana powierzchnia, może być następnie bez problemu pomalowana proszkowo.
Wiele otaczających nas na co dzień przedmiotów powstaje również dzięki toczeniu CNC – nadawaniu pożądanego kształtu wybranym elementom.
Czym jest piaskowanie elementów stalowych?
Piaskowanie opiera się na początkowym oczyszczeniu oraz ukształtowaniu powierzchni elementów wykonanych z metalu. Odbywa się to z udziałem specjalistycznych tworzyw ściernych, na które oddziałuje sprężone powietrze lub pył. W zależności od materiału, który ma zostać oczyszczony, dobiera się do niego rozmiar granulacji tworzyw ściernych. Jest to niezwykle ważne, bowiem wybór nieodpowiedniej wielkości wiązać się może ze zniszczeniem powierzchni poddawanej czyszczeniu.
Najczęściej wykorzystywanym materiałem podczas procesu piaskowania jest piasek, jednak istnieje również możliwość wykorzystania innych tworzyw – np. szkła, żużlu, suchego lodu bądź łupin orzechów. Piaskowanie bez problemu poradzi sobie z wieloma powstałymi na stalowych elementach wgłębieniami czy zagłębieniami.
Proces piaskowania w pełni eliminuje możliwość powstania na czyszczonej powierzchni rys. Dodatkowo jest doskonałym przygotowaniem elementów stalowych do późniejszego malowania proszkowego. Nałożone na tworzywo powłoki bez problemu usunięte zostaną podczas wykonywania piaskowania, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób nastąpić może renowacja przedmiotów stalowych. Atutem jest również możliwość dostania się do niewielkich powierzchniowo zagłębień.
Na czym polega Toczenie CNC?
Toczenie CNC jest techniką obróbki skrawaniem. Wykonywane jest przy pomocy specjalistycznego sprzętu – tokarki, która wykorzystuje nóż tokarski. Obracający się na element poddawany jest wówczas obrabianiu. Wyróżnia się dwie zasadnicze metody toczenia – wzdłużne oraz poprzeczne. Pierwsza z nich występuje w momencie, gdy kierunek noża tokarskiego ustawiony jest równolegle do osi obracanego elementu. Natomiast poprzeczne toczenie odbywa się wówczas, gdy nóż umiejscowiony jest prostopadle do osi.
Procesowi toczenia CNC poddajemy przedmioty, które swoim kształtem przypominają bryły obrotowe. Na finalny efekt wpłynąć może kilka czynników – np. siła oraz głębokość skrawania, prędkość czy kierunek noża.
Czynność tego typu wykonuje się zazwyczaj podczas formowania elementów, które stanowią części maszyn lub urządzeń. Możliwość powtarzalności uzyskanego, precyzyjnego kształtu doskonale sprawdzi się podczas masowej produkcji.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |