Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Narasta apatia i zmęczenie pandemią
Na skutek utrzymującej się od wielu miesięcy pandemii COVID-19 w Europie narasta zmęczenie i apatia – ostrzega ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Hans Henri Kluger. Ma jednak nadzieję, że Europejczycy będą w stanie na nowo podjąć walkę z rozwijającą się pandemią.
W ostatnich dwóch tygodniach dziennie koronawirusem SARS-CoV-2 zaraża się średnio ponad 266 tys. ludzi na świecie, a ponad 3,8 tys. umiera. W niektórych regionach naszego kontynentu „pandemiczne zmęczenie” dotknęło nawet 60 proc. populacji – informuje BBC News. Wiele osób traci motywację do przestrzegania zaleceń sanitarnych chroniących przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Narasta też ogólne zmęczenie i apatia.
Dyrektor WHO na region europejski dr Hans Henri Kluger twierdzi, że „pandemiczne zmęczenie” jest typowe na tym etapie rozwoju sytuacji kryzysowej. „Od wybuchu pandemii przed ośmioma miesiącami mieszkańcy regionu europejskiego podjęli ogromny wysiłek, by powtrzymać COVIF-19” – przyznał.
Koszty tego były ogromne, zarówno społeczne, jak i ekonomiczne, co wiele osób wyczerpało, niezależnie od tego, gdzie przebywały i co robiły. "W takiej sytuacji jest naturalne i trudne do uniknięcia to, że ogarnia nas apatia i brak motywacji, oraz czujemy się zmęczeni” – dodał dr Kluger.
Specjalista ma jednak nadzieję, że Europejczycy będą jeszcze w stanie na nowo podjąć walkę z rozwijającą się pandemią. Doradza, żeby decydenci uwzględniali opinię publiczną w podejmowaniu różnych rozwiązań. Światowa Organizacja Zdrowia mimo trudności apeluje o wzmożenie wysiłku w zmaganiach z pandemią, bo jedynie przestrzeganie zasad może uchronić społeczeństwa przed dalszym rozprzestrzenianiem się zakażeń.
Z najnowszych danych WHO wynika, że od wybuchu pandemii w grudniu 2019 r. na całym świecie koronawirusem zaraziło się ponad 35 mln ludzi, a ponad 1 mln zmarło. Chorobę COVID-19 uznano za najbardziej zabójczą infekcję w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku. W XX w. najbardziej śmiertelna była nazywana „hiszpanka” pandemia wywołana przez wirusa grypy, która zabiła od 50 do nawet 100 mln ludzi. Wybuchła po zakończeniu I wojny światowej i trwała dwa lata.(PAP)
WHO apeluje do europejskich rządów o walkę ze społecznym znużeniem restrykcjami
Dyrektor europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Henri Kluge zaapelował we wtorek do rządów państw europejskich, by nie rezygnowały z walki ze znużeniem społeczeństwa reżimem sanitarnym, spowodowanym pandemią koronawirusa. Zachęcił przy tym władze do kreatywności. W oświadczeniu zamieszczonym na stronach WHO Europe Kluge powołał się na wyniki badań społecznych, przeprowadzanych na zlecenie organizacji, które wskazują, że zmęczenie pandemią "osiągnęło w niektórych przypadkach poziom ponad 60 proc."
"Koszt dotychczasowych wyrzeczeń był nadzwyczajny i wymęczył nas wszystkich, gdziekolwiek mieszkamy i cokolwiek robimy. W tych warunkach poczucie marazmu i braku motywacji jest naturalne" - czytamy w oświadczeniu.
Jednocześnie Kluge wezwał rządy państw, by nie rezygnowały z działań na rzecz powstrzymywania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak stwierdził, by skłonić społeczeństwa do większego zaangażowania, potrzebne jest regularne badanie nastrojów społecznych, wdrażanie "kreatywnych rozwiązań", opracowywanych wspólnie z mieszkańcami oraz spełnianie potrzeb społecznych w "nowy i bezpieczny sposób". Podał przy tym przykłady organizowania "pływających kin" na łodziach czy tworzenia "baniek społecznych" w środowiskach pracy.
"Mimo trudności, Covid-19 zmusza nas do wyjścia poza nauki biomedyczne w naszej odpowiedzi na pandemię" - oznajmił Kluge. Po miesiącach przestoju, Europa jest ponownie jednym z miejsc, gdzie wirus rozprzestrzenia się najszybciej. W ubiegłym tygodniu więcej nowych przypadków Covid-19 odnotowano tylko na kontynencie amerykańskim i w Południowo-Wschodniej Azji.(PAP) osk/ mal/
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |