Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Konferencja Smog-Szok w Rybniku za nami [WIDEO]
W sobotę, 10 października, w auli rybnickiego kampusu odbyła się organizowana przez Rybnicką Radę Kobiet konferencja Smog-Szok poświęcona prezentacji badań nad wpływem smogu na życie dzieci.
Rybnicka Rada Kobiet wraz z ekipą francuskich dokumentalistów, belgijskich epidemiologów i lokalnych działaczy od roku realizuje projekt poświęcony tematowi smogu w kontekście wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci. W lutym francuski badacz i filmowiec, Martin Boudot, przyjechał do Rybnika, żeby zbadać próbki moczu pobrane od dzieci oraz sprawdzić poziom zanieczyszczenia dioksynami kurzych jaj. To samo zrobił w Strasburgu we Francji. Następnie próbki trafiły do prof. Tima Nawrota, epidemiologa z brytyjskiego Hasselt University.
Tim Nawrot, jako jeden z pierwszych naukowców, zajął się analizowaniem zawartości „czarnego węgla” w moczu. Jest to rakotwórczy składnik zanieczyszczonego powietrza, który odkłada się w naszych organizmach. Dzięki stworzonej przez niego technologii po raz pierwszy w historii możemy precyzyjnie określić, jak bardzo nasze dzieci narażone są na zanieczyszczenie powietrza (zwłaszcza na smog) i jak wpływa ono na ich zdrowie. Możemy też porównać sytuację w Rybniku z sytuacją mającą miejsce w innych krajach – informuje Rybnicka Rada Kobiet.
Badanie przeprowadzone przez profesora Tima Nawrota miało na celu porównanie poziomów czarnego węgla, rakotwórczej substancji powstającej przy spalaniu paliw kopalnych, wśród 26 dzieci z Rybnika w Polsce i 26 dzieci ze Strasburga we Francji. Zaprezentowane przez niego w Rybniku wyniki wskazują na 3 do 9-krotnie wyższy poziom czarnego węgla w moczu dzieci mieszkających w Rybniku w porównaniu z dziećmi mieszkającymi w Strasburgu, średnio 425% wyższe stężenie czarnego węgla w pierwszej grupie. To pierwsze takie badanie w Europie. Na poniższych zdjęciach zaznaczony jest poziom czarnego węgla w moczu dziecka ze Strasburga (po lewej) i z Rybnika (po prawej):
Opis badań Tima Nawrota dostępny jest TUTAJ.
Jak podkreśla Rybnicka Rada Kobiet, zanieczyszczenie powietrza jest obecnie odpowiedzialne za 4,2 miliona przedwczesnych zgonów na całym świecie rocznie i znajduje się w pierwszej dziesiątce najważniejszych czynników ryzyka zdrowotnego. Dzieci są szczególnie wrażliwe na szkodliwe skutki zanieczyszczenia powietrza i są bardziej narażone w porównaniu z osobami dorosłymi ze względu na wyższą częstotliwość oddychania i niedojrzały charakter młodego organizmu. Na przykład zanieczyszczenie powietrza wywołane powstałym w procesie spalania pyłem zawieszonym (PM), w tym czarnym węglem, wiąże się z niższą masą urodzeniową, mniejszymi zdolnościami poznawczymi u dzieci, wzrostem zachorowalności i śmiertelności sercowo-naczyniowej, a także chorobami układu oddechowego i rakiem płuc w dorosłym życiu. Szacuje się, że w Europie co roku przedwcześnie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza 500 tys. osób, w Polsce 42 tysiące.
Zobacz film |
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |