Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wizje opozycji rodem z Titanica
Niedoszacowanie dochodów, poślizgi w projektach inwestycyjnych, zła polityka planistyczna – to tylko niektóre zarzuty, jakie usłyszał prezydent Adam Fudali od radnych Platformy Obywatelskiej podczas sesji absolutoryjnej. Z uwagami nie zgadza się koalicja i porównuje prezydenta do dobrego kapitana.
Tak zwane sesje absolutoryjne (o tej ostatniej oraz o jej wynikach pisaliśmy już TUTAJ) są okazją do głębokiej krytyki poczynań władz przez radnych opozycyjnych. Ocenia się na nich bowiem wykonanie budżetu i zadań, a potem głosuje nad absolutorium.
W środę, podczas sesji RM, z okazji do krytyki skorzystali radni Platformy Obywatelskiej. Ich stanowisko odczytał rajca Piotr Kuczera. - Mamy do czynienia z niedoszacowanymi dochodami i poślizgiem w projektach inwestycyjnych, co spowodowało wygospodarowanie znacznej nadwyżki budżetowej w miejsce planowanego deficytu - argumentował Kuczera. - Z zaplanowanych inwestycji duże opóźnienia mają takie sztandarowe projekty jak np. remont ul. Wodzisławskiej i ul. Żorskiej. W odczuciu wielu mieszkańców inwestycje drogowe przeprowadzane są chaotycznie i bez odpowiedniego nadzoru - dorzucił Kuczera (całe stanowisko radnych PO można przeczytać poniżej).
Na zarzuty PO szybko zareagowali radni koalicji. W imieniu BSR-u głos zabrał radny Jan Mura, który porównał prezydenta Adama Fudalego do dobrego kapitana. - W chwili uchwalenia budżetu byliśmy jak załoga, która wypłynęła z kapitanem statku w rejs. Odczucia załogi z BSR-u są takie, że budżet został rzetelnie przygotowany i wykonany. Tymczasem Platforma przedstawia katastroficzne wizje rodem z Titanica - nie krył zaskoczenia.
Do dyskusji włączył się radny Stanisław Jaszczuk z PiS-u. - Jako klub radnych PiS głosujemy za udzieleniem absolutorium, bo miasto jest dobrze zarządzanie - podkreślił Jaszczuk. Dodał, że w sytuacji, kiedy rząd wprowadza kolejne reformy, a nie przekazuje samorządom pieniędzy na ich realizację, Rybnik jest jak "zielona wyspa". - Bo mimo wszystko dobrze sobie dobrze radzi - zapewnił.
Przypomnijmy, że pośród 24 obecnych na sesji radnych 14 głosowało za udzieleniem absolutorium, 10 z nich, czyli radni Platformy Obywatelskiej, było przeciw.
(m)
Stanowisko Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej RP w Rybniku
Nadszedł czas podsumowania kolejnego roku budżetowego oraz wykonania zaplanowanych działań inwestycyjnych na terenie Miasta Rybnika.
Panie Prezydencie, 30 grudnia 2010 roku obdarzyliśmy Pana kredytem zaufania głosując za przyjęciem przedstawionego budżetu na 2011 rok. Patrząc jednak dzisiaj na jego wykonanie widzimy, że pomimo tego, iż zaproponowany budżet był jak najbardziej realny i możliwy do wykonania, Pan postąpił zgodnie z od lat praktykowaną stałą tendencją w realizacji polityki finansowej naszego miasta. Mamy znowu do czynienia z niedoszacowanymi dochodami, poślizgiem w projektach inwestycyjnych – co spowodowało wygospodarowanie znacznej nadwyżki budżetowej w miejsce planowanego deficytu. Ponad to, w rezerwie pozostają tzw. wydatki niewygasające, czyli pieniądze, które moglibyśmy przeznaczyć na rozwój naszego miasta, a tymczasem nie są one w odpowiednim czasie spożytkowane.
Z zaplanowanych inwestycji duże opóźnienia mają takie sztandarowe projekty jak, np. remont ul. Wodzisławskiej i ul. Żorskiej. W porównaniu do poprzednich lat ogranicza się wydatki inwestycyjne, jednocześnie nadal funkcjonuje stała praktyka przesuwania inwestycji. Miasto niejednokrotnie, jakby zaskoczone otrzymanymi dotacjami zewnętrznymi, działa w oparciu o wydłużanie okresu przygotowywanych zadań i ich późniejszej realizacji.
W odczuciu wielu mieszkańców, głównie inwestycje drogowe, przeprowadzane są chaotycznie i bez odpowiedniego nadzoru. Złe przygotowanie inwestycji ma poważny wpływ na opóźnienia w ich realizacji oraz zlecanie koniecznych, dodatkowych prac w sposób budzący wątpliwości instytucji kontrolujących. Postulujemy, aby osoby odpowiedzialne za te działania częściej wychodziły zza biurek i pojawiały się na placach budów. Należałoby również z większą starannością przygotowywać inwestycje oraz dokonywać wyboru nadzoru inwestorskiego dotyczącego budowy dróg i innych inwestycji wpływających na wizerunek i estetykę miasta (niechlubnym przykładem jest tutaj program kultura.rybnik.eu, jak i remont ul. Wodzisławskiej).
Postulujemy również, definitywne odejście od przygotowywania za publiczne pieniądze wirtualnych, nierealnych projektów, które pomimo długoletnich działań promocyjnych nie mogą doczekać się odpowiednich inwestorów i realizacji. Z satysfakcją przyjmujemy, że w 2011 roku zdecydowanie zmniejszyła się ilość podmiotów, którym udzielono ulg lub zwolnień podatkowych. Cieszy nas, że nasza propozycja została zrealizowana, czego efektem są dodatkowe pieniądze w budżecie miasta.
Rok 2011 był rokiem kontroli RIO w Urzędzie Miasta Rybnika. Od października do grudnia inspektorzy RIO przeprowadzili kontrolę kompleksową gospodarki finansowej Miasta Rybnika, za okres od 1 stycznia 2003 r. do 9 grudnia 2011 r. Ustalenia kontroli zawarte zostały w protokole kontroli. Prezydent Miasta Rybnika oraz Skarbnik Miasta Rybnika w dniu 23 grudnia 2011 r. odmówili podpisania protokołu i złożyli pisemne wyjaśnienia, co do przyczyn tej odmowy. Jako klub opozycyjny liczymy, że wnioski pokontrolne zostaną wcielone w życie i wszelkie uwagi instytucji kontrolującej finanse miasta będą potraktowane z należną im powagą. Bardzo poważnym problemem naszego miasta stała się polityka planistyczna. Nie zostały uchwalone zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z powodu uchybień prawnych, na które wielokrotnie zwracali uwagę radni Platformy Obywatelskiej. Na plany te czekają tysiące mieszkańców Rybnika i ich uchwalenie staje się sprawą priorytetową.
Klub radnych Platformy Obywatelskiej po analizie sprawozdania z wykonania budżetu miasta Rybnika za 2011 rok dostrzega próby zrealizowania zadań budżetowych. Widzimy również, że nie wszystkie obietnice przyjętego budżetu zostały zrealizowane, a najważniejsza ich część jest realizowana niezgodnie z założeniami, co naraża mieszkańców na dodatkowe utrudnienia, a budżet miasta na straty finansowe.
Jako klub radnych liczymy, iż w kolejnych latach, zadania budżetowe będą rozpisywane zgodnie z możliwościami ich realizacji oraz z postulatami wyrażonymi powyżej, szczególnie w zakresie tzw. zadań priorytetowych. Póki ten warunek nie zostanie spełniony nie będziemy mogli zagłosować za udzieleniem absolutorium prezydentowi Adamowi Fudalemu.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |