Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Ministerstwo Zdrowia planuje udostępnić serwis z danymi o wykonanych szczepieniach
Ministerstwo Zdrowia planuje udostępnić serwis z danymi o wykonanych szczepieniach przeciw COVID-19. Maja tam być dane zarówno na poziomie ogólnokrajowym, jak i informacje na temat poszczególnych regionów, płci, struktur wiekowych, czy zawodów.
Resort przekazał taką informację w środę w odpowiedzi na pytania PAP. Nie przekazano, kiedy dokładnie serwis miałby ruszyć. Szczepienia przeciw COVID-19 są dobrowolne i darmowe. Szczepionka jest rozprowadzana w UE pod marką Comirnaty, która –jak wyjaśniają producenci, firmy Pfizer i BioNTech - stanowi połączenie terminów COVID-19 i mRNA oraz angielskich słów community (wspólnota) i immunity (odporność). Szczepionkę Comirnaty, podaje się w dwóch wstrzyknięciach, w odstępie co najmniej 21 dni.
Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków szczepieni są m.in. pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Pierwsze szczepienia wykonano w niedzielę 27 grudnia. Pierwszą zaszczepioną w Polsce osobą była Alicja Jakubowska, pielęgniarka z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. (PAP) Katarzyna Lechowicz-Dyl ktl/ krap
Cezary Pazura ambasadorem kampanii #SzczepimySię
Aktor Cezary Pazura został ambasadorem kampanii #SzczepimySię. Na początku stycznia, w spotach radiowych Pazura będzie zachęcał Polaków do szczepień przeciw COVID-19 - poinformowało w środę Centrum Informacyjne Rządu. Pazura poinformował o swoim udziale w kampanii na Instagramie. "Warto się szczepić przeciw COVID-19 dla siebie i innych. Niedługo usłyszycie mnie w kampanii #SzczepimySię" - przekazał aktor.
Jak podaje CIR, "już na początku stycznia w radiu będzie można usłyszeć kilka spotów z udziałem Pazury – ambasadora kampanii #SzczepimySię". "To właśnie w nich znany aktor będzie zachęcał Polaków do szczepień oraz wskaże, gdzie szukać wiarygodnych źródeł informacji na ich temat" - napisano w komunikacie.
Przypomniano także, że od 29 grudnia w przestrzeni radiowej można usłyszeć spoty czytane przez profesjonalnych lektorów, które były inspirowane kampanią telewizyjną z udziałem aktorów – ojca i syna, Stanisława i Mateusza Banasiuków.
"Wraz ze spotami wizerunkowymi wystartowała również kampania billboardowa dotycząca Narodowego Programu Szczepień. Kilkaset billboardów zawiśnie w całej Polsce. Kampania outdoorowa zostanie wsparta komunikacją cyfrową – ekranami LED, na których zagoszczą animacje informacyjne. Działania te mają zachęcić jak najwięcej Polaków do szczepień przeciw COVID-19 oraz dostarczyć im zestaw rzetelnych informacji na ten temat" - informuje CIR.
W komunikacie przekazano ponadto, że wizerunkowej kampanii towarzyszą działania informacyjne. "Kancelaria Premiera uruchomiła stronę internetową gov.pl/szczepimysie, gdzie znajdują się kompleksowe i sprawdzone informacje na temat szczepionki. Dla obywateli przeznaczona jest również bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, dostępna pod numerem 989" - podkreślono.
Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków szczepieni są m.in. pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Pierwsze szczepienia wykonano w niedzielę 27 grudnia. Od marca, kiedy wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, zakażenie potwierdzono u 1 281 414 osób, z których 28 019 zmarło. (PAP) Grzegorz Bruszewski gb/ godl/
Wśród zaszczepionych przeciw COVID-19 m.in. szefowie samorządów lekarzy i diagnostów
Wśród osób zaszczepionych przeciw COVID-19 są m.in. przedstawiciele samorządów lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz diagnostów laboratoryjnych. Przeciw COVID-19 zaszczepili się już m.in. prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja i prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska.
Z informacji dostępnych na Twitterze i na stronach internetowych instytucji i podmiotów wiadomo też, że wśród zaszczepionych są również m.in. prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska i wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska. Szczepionkę otrzymali też m.in. dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny Grzegorz Juszczyk i były główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz.
Szczepienia rozpoczęły się w niedzielę. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19 przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków szczepieni są m.in. pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Termin zapisów na szczepienia osób z grupy zero przedłużono do 14 stycznia.
Szczepionkę Comirnaty, wyprodukowaną przez Pfizera i BioNTech, podaje się w dwóch wstrzyknięciach, zwykle domięśniowo, w odstępie co najmniej 21 dni. (PAP) Katarzyna Lechowicz-Dyl ktl/ joz/
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |