Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nie dla kopalni Paruszowiec! Interwencja posła Macieja Kopca
- Podejmowanie takich decyzji świadczy o bezmyślności i nieodpowiedzialności. Nie ma na to mojej zgody! - pisze poseł w sprawie kopalni Paruszowiec na swym profilu na FB. W tej sprawie złozył także stosowną interpelację.
Szanowny Panie Ministrze!
Dekarbonizacja Europy, ale również Polski wydaje się nieunikniona do 2050 roku. Kryzys klimatyczny, ale również coraz większa świadomość społeczna dotycząca szkodliwego działania smogu sprawiają, iż musi dojść do diametralnych zmian w strukturze produkcji i konsumpcji energii. Pomimo wielu przesłanek i przedstawionych rządowych planów odchodzenia od wydobycia węgla w Polsce, w Rybniku planowana jest budowa nowej kopalni węgla kamiennego, a wszystkie starania mieszkańców oraz władz miasta o niedopuszczenie do tej inwestycji są blokowane na różnych szczeblach.
Pomimo nieustających protestów mieszkańców i przedsiębiorców z dzielnicy Rybnika Paruszowiec-Piaski trwających nieustannie od 2016 roku, kolejne instytucje dają zielone światło na otwarcie kopalni. Sprzeciw wyraża, aż 75% mieszkańców dzielnicy, powstał cały ruch aktywnie działający w tej sprawie „NIE dla eksploatacji złoża Paruszowiec”.
Nawet po podjęciu przez Radę Miasta decyzji o zmianie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w miejscu, gdzie spółka BAPRO chce otworzyć kopalnię Paruszowiec, uchwałę tę uchylił Wojewoda Śląski. Niestety mimo wielu apeli Wojewoda nie liczy się ze zdaniem mieszkańców, przedsiębiorców oraz radnych.
Według deklaracji członków zarządu spółki BAPRO, głównym odbiorcą węgla ma być elektrownia Rybnik. Jednakże w dniu 15.01.2021 r. PGE GiEK S.A. podała do wiadomości publicznej, iż w ciągu najbliższych 6 lat jedynym paliwem, zasilającym elektrownię będzie gaz ziemny.
Dodatkowo pomimo licznych uchybień takich jak nagła zmiana opinii oddziaływania samej inwestycji na środowisko, tak aby ominęła ona lokalnych przedsiębiorców zlokalizowanych w obrębie inwestycji. Następnie przedstawienie we wniosku firmy odbierającej odpady, nieposiadającej aktualnej koncesji na wykonywanie takich usług, czy pomijanie informacji o dużym zasolenia pokładów i destrukcyjnym wpływie na środowisko oraz obszary leśne, które znajdują się w granicach wpływu inwestycji, spółka BAPRO bez większych przeszkód pokonuje kolejne etapy w doprowadzeniu do otwarcia kopalni.
W związku z powyższym bardzo proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1.Czy ministerstwo uwzględnia planowaną eksploatację złoża „Paruszowiec” w planach wygaszania górnictwa?
2.Czy ministerstwo ma wiedzę, iż spółka BAPRO w dokumentacji przedłożonej RDOŚ w Katowicach, powołuje się na umowę o wywóz i składowanie odpadów, z firmą, która straciła koncesję na prowadzenie takiej działalności?
3.Czy ministerstwo bierze pod uwagę interwencję, w związku z wcześniejszymi badaniami geologicznymi złoża „Paruszowiec” uwzględniającymi duże pokłady soli, które w przypadku przedostania się do wód gruntowych, stanowią potężne zagrożenie dla środowiska? Wspomniane badania były główną przyczyną wycofania się z eksploatacji złoża w latach 70- tych XX w. przez KWK Chwałowice.
4.Czy ministerstwo mimo deklaracji PGE GiEK S.A. z dnia 15.01.2021 r., nadal będzie skłonne wydać spółce BAPRO koncesję na eksploatację złoża „Paruszowiec”?
Z poważaniem Maciej Kopiec Poseł Ziemi Śląskiej
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |