Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – co lepiej wybrać?
Przed wyjazdem za granicę warto ubezpieczyć się i zadbać o ochronę na wypadek kryzysowych sytuacji. W tym tekście opowiemy Ci o tym, czy lepiej wybrać kartę EKUZ, czy może klasyczną polisę turystyczną.
Mieszkasz w Rybniku? Sprawdź, gdzie wyrobić kartę EKUZ
Zgodnie z obowiązującymi zasadami kartę EKUZ można wyrobić oddziale NFZ zgodnym z miejscem zamieszkania petenta. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie możesz zaopatrzyć się w kartę w Rybniku, wejdź na tę stronę: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-rybniku/.
Czym jest EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który pozwala na korzystanie z podstawowej opieki medycznej w krajach będących członkami programu. Ważne jest to, że osoba objęta ochroną z tytułu legitymowania się kartą EKUZ może liczyć na pomoc na takim samym poziomie, co obywatele kraju, w którym się znajduje.
Gdzie obowiązuje karta EKUZ?
Do programu mogą dołączyć osoby, które są obywatelami krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Mając więc w portfelu dokument, możesz leczyć się w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.
Na jaką pomoc możesz liczyć, mając kartę EKUZ?
Tak, jak wspominaliśmy wcześniej osoby objęte ochroną, mogą liczyć na opiekę zdrowotną tożsamą z tym, z czego korzystają obywatele danego kraju. Oznacza to jednak również partycypowanie w obowiązkach zgodnych z lokalnymi przepisami. Tak więc, będąc np. we Francji, przyjdzie Ci pokryć część honorarium lekarza z własnej kieszeni.
Czy EKUZ finansuje każde leczenie?
Niestety nie. Program pomimo swojego użytecznego charakteru również ma granice. Oznacza to, że członkowie EKUZ nie mogą liczyć na sfinansowanie:
- zabiegów planowanych,
- pomocy w placówkach prywatnych,
- zabiegów, które nie stanowią konieczności,
- transportu medycznego,
- ubezpieczenia OC,
- odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot,
- ratownictwa,
- transportu zwłok.
EKUZ a ubezpieczenie turystyczne
Wielu turystów zastanawia się, czy lepszym wyjściem będzie dla nich EKUZ, czy może klasyczne ubezpieczenie turystyczne. Skoro karta jest wydawana za darmo, to po co pchać się w płatne rozwiązania? Ten tok rozumowania jest błędny ze względu na zakres, jaki oferują oba ubezpieczenia.
Polisa turystyczna oferuje o wiele więcej niż Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego. Wynika to z faktu, że ubezpieczenie prywatne pokrywa o szerszy zakres procedur medycznych, co może być korzystne, szczególnie przy wyjeździe sportowym. Pamiętaj, że w większości kurortów nie znajdziesz publicznej placówki zdrowia, co oznacza, że będziesz zmuszony do korzystania z prywatnych klinik. Te jednak, pomimo podwyższonego standardu obsługi, są bardzo drogie. W przypadku, gdy zachowujesz, ale wykupisz wcześniej ubezpieczenie turystyczne, nie będziesz musiał martwić się tego typu kwestiami.
Warto również wspomnieć, że EKUZ obowiązuje na terenie krajów członkowskich UE i EFTA, a w przypadku ubezpieczenia turystycznego, to Ty określasz jaki zasięg Cię interesuje.
Jak widzisz, karta EKUZ i ubezpieczenie turystyczne to dwa różne rozwiązania, które w żaden sposób nie są tożsame i stanowi błąd zastępowanie jednego drugim. Najlepszym rozwiązaniem jest wyrobienie przed wyjazdem zarówno karty, jak i wykupienie polisy turystycznej. Dzięki temu zapewnisz sobie prawdziwie kompleksową ochronę. Dowiedz się więcej o EKUZ dla dziecka: https://ekuz.com.pl/ekuz-dla-dziecka/.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |