Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Najlepsze szkolenia i kursy zawodowe — które warto zrobić i jak je wybrać?
Kursy i szkolenia zawodowe są doskonałym sposobem na podniesienie kwalifikacji i wzbogacenie CV. Posiadanie odpowiednich kompetencji poświadczonych certyfikatami i licencjami ułatwia znalezienie pracy, uzyskanie awansu czy przekwalifikowanie się. Warto jednak wiedzieć, które kursy i szkolenia zawodowe warto robić i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
Czy warto robić kursy i szkolenia zawodowe?
Kursy i szkolenia zawodowe pomagają zdobywać nowe praktyczne umiejętności przydatne na rynku pracy. Są doskonałym sposobem na poszerzanie kompetencji, co znacznie zwiększa atrakcyjność pracownika w oczach pracodawców.
Kursy i szkolenia zawodowe dają więc przewagę w walce o stanowiska. Pracownik o licznych, potwierdzonych certyfikatami uprawnieniach jest dla pracodawców cenniejszy. Łatwiej mu więc zdobyć lub zmienić pracę czy dostać awans. Szkolenia i kursy zawodowe są więc jednym z podstawowych narzędzi projektowania własnej kariery. Pozwalają zdobyć pożądane stanowiska i samodzielnie wybierać swoją ścieżkę zawodową.
Sama inwestycja w rozwój i chęć uczestnictwa w kursach czy szkoleniach zawodowych jest dla pracodawcy pozytywnym sygnałem. Pokazuje, że pracownik jest ambitny i zaangażowany we własną karierę, że nie spoczywa na laurach i chętnie podejmuje nowe wyzwania. Świadczy to o motywacji pracownika, a to daje wyraźną przewagę w procesach rekrutacyjnych.
Odpowiednie szkolenia i kursy zawodowe to jednak nie tylko większe szanse na znalezienie pracy czy awans. To również możliwość lepszych zarobków. Wykwalifikowani pracownicy z odpowiednimi praktycznymi umiejętnościami są dla pracodawców bardzo cenni, a zawody wymagające certyfikatów i uprawnień są świetnie płatne. Kursy i szkolenia zawodowe są więc inwestycją, która szybko się zwraca. Otwierają bowiem drzwi do wyższych zarobków i atrakcyjniejszej pracy.
Najbardziej wartościowe kursy i szkolenia zawodowe
Kursy i szkolenia zawodowe pozwalają na zdobycie nowych umiejętności. Warto jednak dokładnie przemyśleć, które kompetencje są pożądane na rynku pracy i które dadzą pracownikowi rzeczywistą przewagę w walce o dobre stanowiska.
Okazuje się, że najlepsze kursy i szkolenia zawodowe dotyczą obsługi maszyn oraz uprawnień elektrycznych, energetycznych i gazowych. Wiąże się to z szybkim rozwojem gospodarczym nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. Nowe, liczne inwestycje w sektorze przemysłowym, logistycznym czy energetycznym rodzą zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników.
Popularnością cieszą się zatem kursy na wózki widłowe, suwnice i podesty ruchome, które wykorzystuje się w magazynach, transporcie, budowlance czy przemyśle ciężkim. Szerokie perspektywy zatrudnienia dają też kursy i szkolenia G1, G2 i G3. Ich ukończenie pozwala na zdobycie uprawnień do obsługi, konserwacji, montażu i remontu urządzeń, instalacji i sieci elektrycznych, ciepłowniczych oraz gazowych. Są więc niezbędne m.in. dla elektryków, palaczy, ciepłowników, czy operatorów sprężarek i gazów technicznych.
Jak wybrać ośrodek szkoleniowy?
Decydując się na kursy i szkolenia zawodowe, baczną uwagę należy zwrócić nie tylko na temat, ale również na ośrodek szkoleniowy i sposób realizacji zajęć.
Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy kursy i szkolenia zawodowe w danej placówce kończą się uzyskaniem odpowiednich uprawnień i certyfikatów. Warto też wiedzieć, że do wykonywania niektórych zawodów nie zawsze wystarcza sam dokument wystawiony przez ośrodek szkoleniowy. Konieczne jest również zdanie egzaminów państwowych i uzyskanie oficjalnej licencji. Jeśli kursy i szkolenia zawodowe nie przygotowują do takich egzaminów, są w zasadzie bezwartościowe dla pracownika.
Ważny jest również sposób realizacji zajęć i cały przebieg kursu czy szkolenia zawodowego. Przede wszystkim program powinien uwzględniać zagadnienia teoretyczne, ale główny nacisk kłaść na praktykę. Przed wyborem ośrodka szkoleniowego warto więc sprawdzić, ile czasu poświęca się na ćwiczenie konkretnych, realnych umiejętności.
Warto też sprawdzić opinię o ośrodku szkoleniowym i osobach prowadzących zajęcia. Dobry nauczyciel to podstawa dobrego przygotowania do egzaminów. Istotne będą więc kompetencje instruktora i jego znajomość tematu oraz umiejętności dydaktyczne (przekazywania wiedzy).
Dokładne sprawdzenie powyższych kwestii nie zawsze jest łatwe. Dlatego najlepiej postawić na kursy i szkolenia zawodowe w renomowanych ośrodkach szkoleniowych. Liczy się tutaj nie tylko opinia samych kursantów, ale również pracodawców i całego środowiska biznesowego.
Najlepszym wyborem będzie Grupa Kena. Ta firma szkoleniowa została w 2019 roku laureatem Złotych Orłów Kształcenia, wpisując się w 1,65% najlepszych ośrodków szkoleniowych w Polsce. Tak doskonałe wyniki to zasługa profesjonalnej kadry i świetnie ułożonych programów szkoleniowych i bogatego, wartościowego portfolio kursów zawodowych. Ośrodek ten cieszy się również jednym z najwyższych współczynników zdawalności egzaminów. Oznacza to, że daje najlepsze szanse na uzyskanie państwowych uprawnień do wykonywania zawodu.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |