Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Świąteczny stół gospodyń z Bełku i Czuchowa [WIDEO]
Cykl wielkanocnych programów kulinarnych kończą odcinki, w których swoje propozycje przedstawiły gospodynie z Bełku i Czuchowa.
Gospodynie z Czuchowa przedstawiły kilka przepisów na śledzie, udowadniając, że można je podać na wiele sposobów. Nie zabrakło także przepisu no coś „na słodko” - gospodynie przygotowały paschę: - Pascha nie jest tradycyjną śląską potrawą, ale jest to wyjątkowy deser i jesteśmy przekonane, że zasmakuje każdemu, kto ją przyrządzi. Zachęcamy, żeby przygotować ją na tegoroczną Wielkanoc - tłumaczyły panie z Czuchowa.
Prezentując przepisy na potrawy ze śledziem, gospodynie tłumaczyły również na czym polegały dawne zwyczaje i obrzędy związane z Wielkanocą: - Jednym z obrzędów, który obecnie zanika jest wieszanie śledzia, kiedyś powszechnie znane. Zwyczaj ten był związany z prostym faktem, że ludzie po całym Wielkim Poście, kiedy nie mogli jeść mięsa, mieli po prostu dosyć śledzi - bo to właśnie śledzie jedzono w tym czasie. W przedostatnim dniu postu, słone śledzie, które były obecne na stołach przez ostatnie tygodnie, przybijało się do drzewa. W ten sposób karano je za to, że przez Wielki Post wypierały z jadłospisu mięso - opowiadały.
Wieszanie śledzia to nie jedyny zwyczaj o którym wspominały gospodynie: - Pogrzeb żuru to kolejny staropolski zwyczaj, który odchodzi w zapomnienie. W Wielki Piątek, cały żur, który jeszcze był zakiszony, wynoszono z domu i wylewano na ziemię. Robiono to, ponieważ ludzie po całym Wielkim Poście, mieli tego żuru po prostu dosyć - mówiły przedstawicielki KGW z Czuchowa.
Swe przepisy zaprezentowały także gospodynie z Bełku. - Kiedy myślimy o bogatym stole świątecznym, kojarzy się on nam z Bożym Narodzeniem i wieczerzą wigilijną. Chcemy pokazać, że wielkanocny stół jest równie różnorodny i wyjątkowy, bo i na nim znajdują się potrawy przygotowywane tylko raz w roku - podkreślały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bełku. Gospodynie przedstawiły swoje propozycje na potrawy z jajek, których na wielkanocnym stole nie może zabraknąć.
- Mówią, ze jajko na wielkanocnym stole symbolizuje życie. Mamy pisanki, które wkładamy do koszyczka wielkanocnego, ale przecież jajka można przygotować również inaczej - stąd kilka naszych propozycji jak można je podać - opowiadały gospodynie z Bełku.
Nie zabrakło również propozycji przepisów „na słodko” - a konkretnie na baby wielkanocne. Gospodynie zaprezentowały przepis na babkę drożdżową, piaskową, majonezową oraz trójkolorową.
Zobacz film |
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |