Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Dzikie zwierzęta. Jak się zachować i gdzie dzwonić?
Co robić, gdy spotkamy na swojej drodze czy posesji dzika, sarnę czy inne dzikie zwierzę lub jego młode? Warto wiedzieć jak się zachować, by nie zrobić zwierzęciu krzywdy.
Czy wiesz, że?
- Młoda sarna przez pierwsze 2-3 tygodnie jest pozostawiona przez matkę w ukryciu. W razie niebezpieczeństwa przywiera do ziemi i nie ucieka. Matka z odległości obserwuje swoje młode i w razie niebezpieczeństwa skupia na sobie uwagę drapieżnika. Nie dotykaj, nie zabieraj, odejdź powoli nie płosząc zwierzęcia.
- Małe zające są karmione przez matkę tylko 2 razy dziennie i tylko wtedy są przez nią odwiedzane. Nie dotykaj, nie zabieraj, odejdź powoli nie płosząc zwierzęcia.
- Młode ptaki muszą mieć czas aby się uczyć. Jeśli nie są wyraźnie ranne, staraj się nie interweniować. Osłabione ptaki muszą sobie radzić same z tym co przygotowała dla nich natura. Nie dotykaj, nie zabieraj, odejdź powoli nie płosząc zwierzęcia.
Jeśli na teren ogrodzonej nieruchomości dostało się dzikie zwierzę, nie płosz go, zostaw otwartą bramę, a zwierzę samo spokojnie wróci do swojego naturalnego środowiska.
Jeśli odnajdziemy zwierzę ranne, lub którego stan wskazuje, że może być chore, to zgodnie z obowiązującą na terenie naszego miasta już od kilku lat procedurą zgłoszenia tego typu przyjmujemy my, Straż Miejska w Rybniku lub Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.
W przypadku otrzymania zgłoszenia dotyczącego zwierząt, dyżurny Straży Miejskiej powiadamia odpowiednie osoby, z którymi zawarto umowę na realizację zadań dotyczących zwierząt. Zadania te dzielone są na zgłoszenia dotyczące zwierząt leśnych, bezpańskich psów oraz zwierząt gospodarskich.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |