Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
W Polsce wykonano blisko 8 mln szczepień przeciw koronawirusowi
W Polsce wykonano blisko 8 mln szczepień przeciw COVID-19, w tym pierwszą dawką ok. 5,8 mln i ponad 2,1 mln – drugą. W środę dotarł do Polski pierwszy transport jednodawkowych szczepionek firmy Johnson & Johnson.
Z danych rządowego serwisu gov.pl wynika, że w Polsce wykonano dotąd 7 970 164 szczepień przeciw COVID-19, w tym pierwszą dawką 5 832 860 i 2 137 304 dawką drugą. Po szczepieniach zgłoszono 6051 niepożądanych odczynów, w większości objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. We wtorek zaszczepiono 103,1 tys. osób, w środę 178,8 tys., a w ubiegły piątek dzienna skala szczepień była najwyższa i wyniosła ponad 254 tys.
W środę pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk podał, że w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych są blisko 463 tys. szczepionek. Zapewnił, że podobnie jak w ubiegłym tygodniu zostanie wykonane w tym tygodniu milion szczepień. Zgodnie z planem w środę do Polski dotarło ok. 120 tys. dawek szczepionki Johnson & Johnson. To pierwszy transport tego preparatu do naszego kraju.
Szczepionka (Ad26.COV2.S) opracowana przez firmę Janssen Pharmaceutica NV, która należy do grupy Johnson & Johnson, została dopuszczona 11 marca warunkowo do obrotu na rynku UE. Można ją przechowywać w temperaturze 2-8 st. C przez trzy miesiące. Podawana jest domięśniowo.
Opiera się ona na niezdolnym do replikacji adenowirusie – Ad26. Jest on nośnikiem materiału genetycznego, pod którego wpływem komórki zaszczepionej osoby zaczynają wytwarzać białko wypustkowe (białko kolca, białko S) wirusa SARS-CoV-2, powodującego COVID-19. Reagując na białko wirusa, organizm wytwarza odporność. Samo białko nie jest wirusem SARS-CoV-2, więc nie może spowodować choroby.
We wtorek amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) i Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleciły wstrzymanie szczepień z użyciem tego jednodawkowego preparatu z uwagi na wystąpienie sześciu przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych. To jedna z trzech szczepionek używanych w USA.
W środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że Europejska Agencja Leków potwierdziła we wtorek przydatność szczepionki Johnson & Johnson. Dodał, że Polska będzie się opierać cały czas na podejściu EMA i będzie postępować zgodnie z tymi rekomendacjami.
"Zostało wykrytych 6 przypadków (zakrzepów – PAP) na 7 mln podań tego preparatu w USA, czyli mówimy o przypadku jednym na mniej więcej milion podań, co oczywiście jest niesłychanie rzadkim zjawiskiem" – zaznaczył Niedzielski.
W środę EMA podała, że korzyści płynące ze szczepionki firmy Johnson & Johnson w zapobieganiu COVID-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych. W środę przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych bp Józef Wróbel wydał stanowisko w sprawie korzystania ze szczepionek przeciw COVID-19 firm AstraZeneca i Johnson & Johnson.
Hierarcha zaznaczył w nim, że ich produkcja, w której korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów, "budzi poważny sprzeciw moralny". Wskazał jednocześnie, że "wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami mogą z nich skorzystać bez winy moralnej". Dodał, że konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji.
W odpowiedzi na stanowisko bpa Wróbla na twitterowym profilu #SzczepimySię prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu napisano, że "stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych. Już ponad 800 milionów osób zostało zaszczepionych, w tym papież Franciszek i część polskich biskupów". "Szczepienia pozwolą nam wrócić do normalnego życia, m.in. do normalnych praktyk religijnych" – podkreślono. Od 27 grudnia ub.r., gdy zaszczepiono pierwszą osobę, zutylizowano w sumie 8796 dawek szczepionek.
Polscy pacjenci otrzymują obecnie dwudawkowe preparaty przeciw COVID-19, produkowane przez firmy Pfizer, Moderna i AstraZeneca. W kolejnych dniach będą to również szczepionki firmy Johnson & Johnson. Preparat ma być stosowany m.in. u osób, które samodzielnie nie mogą dotrzeć do punktów szczepień.
Według deklaracji rządu do końca II kwartału ma zostać wykonanych w Polsce 20 mln szczepień, a do końca sierpnia wszyscy chętni Polacy mają zostać zaszczepieni przynajmniej jedną dawką.(PAP) Szymon Zdziebłowski szz/ joz/
Tak wygląda sytucja związana ze szczepieniami w regionie (14.04.):
1. pow. raciborski: I dawka 20,41 proc. (16 067 os.), II dawka 5959 os.
2. pow. wodzisławski: I dawka 12,48 proc. (14 705 os.), II dawka 4878 os.
3. m. Rybnik: I dawka 11,11 proc. (11 702 os.), II dawka 3612 os.)
4. m. Jastrzębie Zdrój: I dawka 14,04 proc. (8453), II dawka 3960 os.
5. m. Żory: I dawka 13,32 proc. (5280 os.), II dawka 2070 os.
6. pow. rybnicki: I dawka 6,25 proc. (3981 os.), II dawka 904 os.
źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |