Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Płaskostopiu mówią nie!
Małe dziecko ma plastyczne kości stóp, ale pod wpływem złego obuwia czy nawyków, mogą się szybko zdeformować. Dzisiaj w salonie medycznym Rehmed przy ulicy Sobieskiego 11, pod okiem fizjoterapeuty Damiana Lorka, odbyły się bezpłatne konsultacje i badania dziecięcych stóp. Po opinię specjalisty zgłosiło się około 50 osób. Jak wyglądały badania?
- Najpierw przeprowadzam wywiad, czy w rodzinie występowało płaskostopie, albo pojawiło się u dziecka obniżone napięcie mięśniowe. Ważne jest również to, czy doszło wcześniej do złamania kości u dziecka. Potem sprawdzam stópki - jak odbijają się na podoskopie (przyrząd do badania podeszwy stóp – przyp. aut.) – opowiedział Damian Lorek, fizjoterapeuta i przedstawiciel firmy MDH w Łodzi. Specjalista przeprowadza badania w całym Województwie Śląskim, dzisiaj przyjechał do Rybnika.
Co należy zrobić aby uniknąć deformacji stopy? - Każde dziecko inaczej się rozwija, ale przyjmuje się, że do 3-4 roku życia u malucha występuje płaskostopie. Pod stopą zalega wtedy jeszcze tkanka tłuszczowa, która stopniowo zanika. Informuję rodziców na co powinni zwracać uwagę, jakie ćwiczenia dziecko musi wykonywać, aby poprawić kształt stopy. Przestrzegam też przed wadliwymi postawami siedzenia swoich pociech. Równie ważne jest obuwie. Stopa musi być ustabilizowana i wyprofilowana. Odradzam kupno butów z syntetycznego materiału, który szkodzi stopie – powinny być wykonane ze skóry. Istotne są także ćwiczenia np. z woreczkiem piasku lub ryżu, które rozwijają i zarazem masują mięśnie stóp. Ćwiczenia to połowa sukcesu – podkreśla Damian Lorek.
Na dzisiejsze spotkanie zapisało się około 50 osób. To dużo osób i nie ma w tym nic dziwnego. Rodzice wolą przecież zobaczyć badania na własne oczy, niż wierzyć np. pisemnym zaleceniom lekarzy.
BaFu
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |