Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Czy Rybnik ma w sobie ikrę?
Koło Inicjatyw Studenckich opublikowało raport końcowy z przeprowadzonego badania wśród mieszkańców Rybnika jak i spoza miasta. Co z niego wynika? Okazuje się, że w Rybniku żyje się coraz lepiej. Bardzo dobrze oceniamy też obsługę w Urzędzie Miasta. Największym minusem jest infrastruktura i sposób działania komunikacji miejskiej.
Raport powstał przy współpracy Koła Inicjatyw Studenckich i Studenckiego Koła Naukowego Linuksa i Wolnego Oprogramowania działającego przy Politechnice Śląskiej. Ankieta pt. „A Ty, co myślisz o Rybniku? Rybnik – naprawdę miasto z ikrą?” była prowadzona w dniach od 19.03.2012 do 30.04.2012 roku. - Celem badania było poznanie opinii społeczeństwa o mieście Rybnik. […] Poprzez udział w badaniu mieszkańcy mieli możliwość wypowiedzenia się na temat funkcjonowania miasta od praktycznej strony – tej, z którą codziennie mają do czynienia. Mogli również ocenić działanie instytucji administracji publicznej, komunikacji miejskiej, bazy oświatowej czy organizowanych imprez kulturalnych. Ponadto respondenci mogli wyrazić swoje oczekiwania co do obiektów użyteczności publicznej, które ich zdaniem mogłyby powstać w Rybniku oraz wskazać, w jakim kierunku, ich zdaniem, miasto powinno się rozwijać – czytamy we wstępie raportu końcowego.
Kto wziął udział w badaniach?
Na pytania odpowiedziało łącznie 803 internautów, z czego ponad 64% osób stanowiły kobiety (518 na 285 mężczyzn). Średnia wieku ankietowanych nie przekroczyła 26 lat, choć znalazła się osoba, która deklarowała 72 rok życia. Najwięcej jednak odpowiedzi respondentów było w wieku 21 lat (13,82%).
Czy w Rybniku żyje się coraz lepiej?
Według ankietowanych, „tak”. Pozytywnie o Rybniku wypowiedziało się 60,40% badanych, 13,70% jest przeciwnego zdania, a 10,83% uważa się bez zmian. Najwięcej pozytywnych ocen przyznali internauci z Niedobczyc – zanotowano tam ponad 72% pozytywnych opinii, ale już w dzielnicy Maroko – Nowiny procent zadowolonych ankietowanych zmniejszył się do 55%.
Czy Rybnik jest bezpiecznym miastem?
- Spośród 285 mężczyzn i 518 kobiet zbliżona procentowo liczba osób potwierdziła, że Rybnik jest bezpiecznym miastem. 67,57% kobiet i 66,32% mężczyzn udzieliło takiej odpowiedzi. Odpowiedzi zaprzeczającej bezpieczeństwu udzieliło 21,05% mężczyzn oraz 14,48% kobiet. Pozostali ankietowani – 17,95% kobiet i 12,63% mężczyzn – nie wyraziło swojej opinii. Najbezpieczniej czują się mieszkańcy dzielnicy Niedobczyce. Spośród osób z tej dzielnicy, które wzięły udział w badaniu, 72,41% uważa, że Rybnik jest bezpiecznym miastem. Najwięcej negatywnych odpowiedzi padło wśród respondentów z dzielnicy Śródmieście. 32,31% badanych z tej dzielnicy nie uważa Rybnika za bezpieczne miasto – podaje raport.
Rybnik jest dobrym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej?
Odpowiedzi przy tym pytaniu były podzielone. Ponad połowa badanych (55,55%) jest zdania, że tak. O dziwo mniej przychylnie odpowiadali rybniczanie – tylko 45,69% respondentów z Rybnika udzieliło pozytywnej odpowiedzi, a nieco ponad 29% negatywnej. Osoby spoza miasta w większości uważają, że Rybnik jest dobrym miastem do prowadzenia działalności gospodarczej (prawie 73% w stosunku 12% ocen negatywnych).
Jak ocenia Pan/Pani działanie wymienionych instytucji administracji publicznej (biorąc pod uwagę uprzejmość i życzliwość pracowników, ich kompetencje i fachowość oraz szybkość i sprawność obsługi)?
Niskie notowania zebrało Starostwo Powiatowe. Aż 46% ankietowanych nie wyraziło zdania w sprawie działania tej instytucji, a tylko 23% oceniło ją jako dobrą. Jeszcze mniej bo 12% oszacowało Starostwo na poziomie bardzo dobrym. Dwa i jeden procent respondentów uważa, że instytucja działa źle i bardzo źle.
O wiele lepiej wypadł Urząd Miasta w Rybniku. - 42% ankietowanych rybniczan oceniła działanie Urzędu Miasta, jako dobre. 25% respondentów oszacowało je na poziomie średnim. Kolejna grupa, 21% badanych, oceniła działanie to jako bardzo dobre. 6% respondentów wyraziło swoje niezadowolenie zaznaczając odpowiedź „źle”, natomiast odpowiedź „bardzo źle” i „brak zdania” zaznaczyło po 3% badanych – czytamy w raporcie końcowym.
Czy ma Pan/Pani zastrzeżenia co do działania komunikacji miejskiej w Rybniku?
Ankietowani mieli do wyboru dwie odpowiedzi: „nie mam” i „mam”. Drugą opcję wybrało ponad 71% respondentów przy 28,77 procentowym braku zastrzeżeń. Internauci mieli zastrzeżenia do przepełnionych autobusów, zbyt małej ilości połączeń, niepunktualności autobusów, godzin połączeń niedostosowanych do potrzeb czy złego stanu technicznego autobusów.
Jak ocenia Pan/Pani infrastrukturę drogową Rybnika?
- W skali ocen od „bardzo dobrze” do „bardzo źle”, infrastrukturę Rybnika najwięcej osób określiło jako „średnią”, tj. 41,6% odpowiadających, w tym taką ocenę przyznało 39,8% rybniczan biorących udział w badaniu. Bardzo dobrze oceniło infrastrukturę drogową tylko niecałe 7% respondentów, z czego prawie 63% stanowiły kobiety, natomiast ocenę „bardzo źle” zadeklarowało prawie 12% ankietowanych. Infrastrukturę drogową Rybnika jako bardzo dobrą oceniło niecałe 6% mieszkańców Rybnika – informuje raport.
Najwięcej zastrzeżeń pojawiło się ze złym stanem technicznym dróg – 72,78% osób wybrało tą odpowiedź. Tuż po niej znalazła się odpowiedź: ”Niedopracowane rozładowanie ruchu w godzinach szczytu, często zakorkowane drogi”, którą wybrało 69,32%. Mieszkańcy Rybnika narzekają również na zbyt małą ilość parkingów miejskich (55,38%) oraz, że opłaty za parkingi w centrum są zbyt wysokie (49,14%).
Ankieta była dostępna na rybnickich stronach internetowych, w tym również na Cafe Rybnik.
BaFu
Zobacz film |
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |