Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Ruszyły konsultacje społeczne ustawy o OSP
Zapisy znajdujące się w projekcie ustawy o OSP budzą poważne wątpliwości, a niektóre są nie do zaakceptowania. Trzeba pamiętać, że będą one miały wpływ nie tylko na ochotnicze straże pożarne, ale także na bezpieczeństwo nas wszystkich. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP rozpoczyna szerokie konsultacje społeczne, w których udział mogą wziąć strażacy ochotnicy oraz wójtowie i burmistrzowie w całej Polsce. Konsultacje rozpoczęły się w poniedzialek, 10 maja i potrwają do piątku, 14 maja.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej ogłosiło główne założenia „Ustawy o ochotniczej straży pożarnej”. Konferencja prasowa w tej sprawie odbyła się 29 kwietnia z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, wiceministra Macieja Wąsika oraz komendanta głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka. Na konferencję nie zostali zaproszeni przedstawiciele OSP, których ustawa ma dotyczyć, ani Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP (ZOSP RP).
Prace nad projektem ustawy o OSP, od momentu gdy zostały zapowiedziane w 2018 roku, toczyły się w pełnej tajemnicy. Jej zapisy na żadnym etapie nie były konsultowane ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Projekt ustawy został dostarczony do biura Zarządu Głównego ZOSP RP po konferencji prasowej 29 kwietnia. Ponieważ znajdujące się w nim zapisy budzą poważne wątpliwości, a niektóre są nie do zaakceptowania, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP opublikował 30 kwietnia wstępne stanowisko w tej sprawie.
Projektowana ustawa przewiduje: dalekie zmiany w organizacji ochotniczego pożarnictwa, zmiany dotyczące roli OSP i ich prospołecznego zaangażowania na rzecz lokalnych środowisk, zmiany w nazewnictwie, umundurowaniu i statutach, wprowadzenie dodatkowej kontroli nad OSP, ograniczenie prawa ochotniczych straży do rozporządzania powierzonym im majątkiem, pozbawienie finansowania ochotniczych straży ze środków pochodzących z firm ubezpieczeniowych, zmiany w organizacji systemu ratowniczego. Zapisy nowej ustawy będą miały wpływ nie tylko na ochotnicze straże pożarne, ale także na bezpieczeństwo mieszkańców wsi, miasteczek i miast w całej Polsce. Dlatego w załączeniu przesyłamy Państwu stanowisko Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP zrzeszającego ponad 16 tysięcy OSP, w których działa około 700 tys. ochotników oraz opinię wyrażoną w formie artykułu autorstwa znawcy i praktyka pożarnictwa, byłego komendanta głównego PSP a obecnie wiceprezesa Zarządu Głównego ZOSP RP gen. bryg. w st. spocz. Wiesława Leśniakiewicza.
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP rozpoczyna szerokie konsultacje społeczne, w których udział zgłaszać mogą strażacy ochotnicy, a także wójtowie i burmistrzowie w całej Polsce. Konsultacje będą się odbywały zdalnie, w formie wideokonferencji, dyskusji i oddawania głosów. Przewidziano 5 bloków tematycznych związanych z zapisami projektu nowej ustawy. Pierwsza część konsultacji już w poniedziałek 10 maja 2021 r. o godz. 17, a następne w kolejne dni. Będzie ją można śledzić na kanale YouTube.
Terminy oraz zakres tematyczny konsultacji:
Blok nr 1 – „Organizacja systemu ratowniczego” – poniedziałek, 10 maja,
Blok nr 2 – „Sprawy organizacyjne OSP, mundur, statut” – wtorek, 11 maja,
Blok nr 3 – „OSP - finansowanie nadzór, kontrola” – środa, 12 maja,
Blok nr 4 – „Działalność społeczna OSP” – czwartek, 13 maja
Blok nr 5 – „Dodatek do emerytur” – piątek 14 maja.
Więcej szczegółów na stronie internetowej www.zosprp.pl oraz na profilach FB: Strażak, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych ZOSP RP.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |