Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Śląskie wybiera się na Expo do Dubaju
Województwo Śląskie będzie obecne na Światowej Wystawie Expo 2020 w Dubaju. Wydarzenie z uwagi na pandemię zostało przeniesione na przełom stycznia i lutego 2022 roku i stanie się okazją do promocji regionów, a także przedsiębiorców szukających nowych rynków dla swojej oferty.
- Expo będzie świetną okazją do pokazania potencjału naszego regionu w oderwaniu od stereotypu związanego z przemysłem ciężkim. Województwo Śląskie to nie tylko węgiel i stal, ale nowoczesne, przyjazne technologie, czy nowoczesna liczącą się w świecie medycyna. Wystawa będzie także szansa dla naszych przedsiębiorców, szansą na promocję w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc na świecie. Jako region będziemy łączyć tradycję z nowoczesnością. Etos pracy, z którego słyniemy, przenosimy do nowej rzeczywistości. W taki sposób chcemy na Expo zaprezentować nowe oblicze Województwa Śląskiego - mówi marszałek Jakub Chełstowski.
- W ramach projektu Inter-Silesia będziemy wspierać przedsiębiorców, którzy mają plany eksportowe. Nowe rynki to nowe szanse rozwijania swojej działalności – dodaje wicemarszałek Wojciech Kałuża. W ramach Expo odbędą się m.in. targi technologiczne z udziałem przedstawicieli branż z całego świata, polsko-arabskie i polsko-afrykańskie fora dyskusyjne.
Podczas konferencji zaprezentowano ambasadorów, którzy będą reprezentować region podczas wystawy w Dubaju. Na Expo pojedzie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im Stanisława Hadyny, naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego, swoją reprezentację będzie miał Śląski Klaster Lotniczy oraz Fundacja Koronki Koniakowskie.
- Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk był już z wielu krajach, ale wizyta w Dubaju to nasz debiut. Mam nadzieję, że obecność „Śląska” przyczyni się do zainteresowania i odwiedzania polskich stoisk – przekonuje dyrektor zespołu, Zbigniew Cierniak.
Obecność na Expo Uniwersytetu Śląskiego to wielki sukces Festiwalu Nauki. W ostatniej jego edycji, jeszcze przed wybuchem pandemii, udział wzięło ponad 50 tysięcy osób. - Do Dubaju pojadą na pewno nasi fizycy – zapowiada prof. Ryszard Koziołek, rektor uczelni.
Z kolei słynna koniakowska koronka pojawiła się w polskim logotypie przyszłorocznej wystawy. - Możliwość zaprezentowania się na tak prestiżowej imprezie to wielka szansa promocji naszej marki. Marki, która z racji wykorzystania do produkcji bawełny, nawiązuje do natury. Dla nas teraźniejszość jest tożsama z poszanowaniem tradycji – podkreśla Lucyna Ligocka-Kohut, prezes Fundacji Koronki Koniakowskie.
Istniejący od 2006 roku Śląski Klaster Lotniczy, który obok podkarpackiego, jest drugą co do wielkości i znaczenia tego typu instytucją w kraju, także zagości w Dubaju. - Ktoś może być zaskoczony, że Śląsk kojarzony jest z lotnictwem, tymczasem jako region jesteśmy kolebką tzw. lekkiego przemysłu lotniczego. Bielsko-Biała to przecież miejsce, gdzie powstawały szybowce, pilot szybowcowy Sebastian Kawa, który co rusz zdobywa kolejne mistrzostwa pochodzi właśnie ze Śląska, poza tym jesteśmy coraz bardziej znaczącym producentem dronów – przypomniał podczas konferencji prezes Śląskiego Klastra Lotniczego, Krzysztof Krystowski.
- Expo 2020 jest przesunięte w czasie, ale my możemy tylko na tym zyskać. Mamy więcej czasu na przygotowanie się do tej ważnej przecież imprezy – podsumował Adrian Malinowski, komisarz generalny Wystawy Światowej Expo 2020.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |