Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Niemcy: władze znoszą obostrzenia dla podróżnych z większości krajów
Od 1 lipca Niemcy zniosą ograniczenia dla podróżnych z większości krajów z wyjątkiem tych, gdzie występuje wysoki poziom infekcji koronawirusem lub duża liczba zakażeń jego nowymi wariantami - poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Heiko Maas.
"Możemy znieść obowiązujące od roku ogólne ograniczenia pandemiczne dla podróżujących z krajów stref ryzyka, gdzie liczba nowych zakażeń nie przekracza 200 przypadków tygodniowo (na 100 tys. mieszkańców - PAP). Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca dla przybywających z całego świata" - napisał w komunikacie szef dyplomacji. Podkreślił, że środki te ułatwią na nowo poruszanie się i turystykę w sezonie letnim.
"W wielu miejscach liczba infekcji spada, a liczba osób zaszczepionych rośnie. Po wielu miesiącach zamknięcia możemy na nowo cieszyć się pewną normalnością, dotyczy ona też podróży" - dodał minister i ponowił apel o ostrożność i respektowanie zasad sanitarnych.
Obostrzenia pozostają w mocy dla podróżnych z krajów, gdzie jest wysoka liczba zakażeń oraz rozprzestrzeniają się nowe warianty koronawirusa. Na liście tej są m.in. Wielka Brytania i Indie. Zniesienie obostrzeń nie zwalnia z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu na obecność przeciwciał, zielonego certyfikatu (Unijne cyfrowe zaświadczenie Covid-19) czy innych obowiązujących ograniczeń w poruszaniu się po Niemczech. (PAP) ska/ zm/ akl/
Niemcy: Bundestag przedłużył stan zagrożenia epidemicznego do 30 września
Niemiecki parlament przedłużył w piątkowym głosowaniu stan zagrożenia epidemicznego w kraju do 30 września. Wniosek w tej sprawie został złożony przez frakcje chadecji CDU/CSU i socjaldemokratów z SPD, a następnie przyjęty ich głosami.
Stan zagrożenia epidemicznego, ogłoszony przez Bundestag po raz pierwszy w marcu 2020 roku, umożliwia ministerstwu zdrowia i agencjom rządowym bezpośrednie wydawanie rozporządzeń, np. w sprawie badań, szczepień, bezpieczeństwa i higieny pracy lub imigracji. Bez decyzji o przedłużeniu stan zagrożenia wygasłby 30 czerwca.
Wiceprzewodniczący unijnej grupy parlamentarnej chadeków Thorsten Frei (CDU) wskazuje jednak na możliwość zakończenia przed końcem września. "Pandemia się nie skończyła, więc nadal potrzebujemy istniejących instrumentów i ram prawnych, aby ją powstrzymać. Gdy tylko sytuacja epidemiczna się skończy, Bundestag zareaguje i zdecyduje o jej zakończeniu" - powiedział deputowany dziennikowi "Die Welt". "Jest to możliwe w każdej chwili, a przy spełnieniu odpowiednich wymagań znacznie wcześniej niż za trzy miesiące" - dodał.
"Kryteria zakończenia sytuacji epidemicznej z pewnością będą obejmować zachorowalność, wskaźnik szczepień, stan pandemii w sąsiednich krajach lub występowanie dalszych wariantów koronawirusa" – powiedział Frei. Frakcja liberalnej partii FDP ostro skrytykowała przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego. "Znajdujemy się w nowej fazie pandemii. Niemcy czynią postępy w szczepieniach, liczba (nowych) infekcji spada, nie ma ryzyka przeciążenia systemu opieki zdrowotnej, a państwa mają pandemię pod kontrolą" - powiedział "Die Welt" Konstantin Kuhle, rzecznik grupy parlamentarnej FDP ds. polityki wewnętrznej.
Jego zdaniem w obecnej sytuacji nie może być już mowy o sytuacji epidemicznej o zasięgu krajowym. Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |