Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jak inwestować w indeks MSCI?
Handel inwestycyjny pełen jest nieznanych terminów i pojęć, a indeks MSCI i ETF-y doskonale wpisują się w tę kategorię. Warto je natomiast poznać, gdyż stanowią naprawdę potężne opcje handlowe, w które opłaca się inwestować.
MSCI - co to jest?
MSCI jest skrótem pochodzącym od nazwy Morgan Stanley Capital International. Podobnie jak Dow Jones Averages czy S&P 500, MSCI to indeks będący wskaźnikiem wyników rynku akcji. Odpowiada zatem za śledzenie określonych grup spółek w zakresie ściśle określonych kategorii lub regionów.
Najpopularniejsze indeksy MSCI
MSCI przedstawia wartość, która odpowiada ogólnym wynikom akcji nim objętych. W ramach tego indeksu istnieją jeszcze podkategorie, w tym indeksy skoncentrowane na:
- branżach,
- obszarach,
- regionach.
Choć istnieje mnóstwo innych instrumentów finansowych, na które warto zwrócić uwagę, cztery najpopularniejsze indeksy MSCI śledzą globalne giełdy giełdy rynków wschodzących, rynki zagraniczne, rynki rozwinięte, a także indeks MSCI World.
Jeśli chcesz uzyskać dostęp do indeksu MSCI, sprawdź ofertę Saxo Bank Polska i otwórz konto na renomowanej platformie inwestycyjnej.
MSCI world ETF - wady i zalety handlu funduszami ETF
Handel ETF-ami bez wątpienia jest związany z pewnymi wadami i zaletami.
Przede wszystkim warto pamiętać, że większość ETF-ów jest płynna. Oznacza to, że można je kupować i sprzedawać tylko podczas normalnych sesji giełdowych. Jest to spora różnica w stosunku do tzw. ETN-ów, które bywają niekiedy określane jako siostrzana wersja ETF-ów.
Jeśli szukasz dobrych inwestycji, które pozwalają na sprzedaż i kupno każdego dnia, z pewnością warto spróbować ETF-ów, których wartość wynika z całkowitej wartości jego bazowych aktywów. Dla niektórych inwestorów jest to zaleta a dla innych spora wada. Zatem wartość Twojej inwestycji wzrośnie, wówczas gdy ceny objętych nią akcji również wzrosną. Na tej samej zasadzie działa spadek wartości inwestycji.
Olbrzymią zaletą funduszu ETF jest także fakt, że silne akcje mogą wspierać te nieco słabsze. Więc zatem akcje A, B, C i D są świetne, lecz na przykład akce E już nie, wówczas całkowita wartość ETF w dalszym ciągu może rosnąć. Oczywiście jest także minus tej sytuacji. Możesz nie zarobić tyle, ile byłoby możliwe, gdybyś zainwestował w każdą akcję osobno. W praktyce potencjalne zyski mogą być zatem nieco niższe, ale znacząco redukujesz także ryzyko utraty części lub nawet całości kapitału. To z kolei pozwala mocno ograniczyć straty w sytuacji, gdy przyjdzie gorszy okres.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |