Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jak menopauza wpływa na cały organizm?
Okres klimakterium dla wielu kobiet jest czasem niezwykle trudnym. To właśnie wtedy pojawiają się przeróżne objawy, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Menopauza nie zawsze wygląda tak samo. Niektóre dolegliwości występują częściej, inne szybko przemijają. Nie można mieć jednak wątpliwości – przekwitanie nie jest obojętne dla organizmu. Jak sobie z nim radzić?
Kiedy pojawia się menopauza?
Menopauza pojawia się bardzo często między 46. a 56. rokiem życia. Jeżeli występuje znacznie wcześniej, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Niektóre problemy zdrowotne mogą przypominać charakterystyczne objawy menopauzy, natomiast im szybciej przeprowadzimy diagnozę, tym skuteczniejsze może być późniejsze leczenie. Co do długości trwania klimakterium, trudno stwierdzić, czy przeminie ono w ciągu kilku lat. Niestety, ale niektóre kobiety odczuwają dyskomfort nawet i przez dekadę. Warto więc dowiedzieć się, jakie dolegliwości mogą się pojawić oraz jak z nimi walczyć.
Objawy menopauzy – jak wpływają na codzienne życie?
Sam okres trwania przekwitania najczęściej bywa jednak najmniejszym problemem, chociaż równie uporczywym. Menopauza to przede wszystkim trudny czas w życiu kobiety, a wiąże się on z występowaniem męczących i trudnych do zniwelowania dolegliwości. Klimakterium sprawia, że gospodarka hormonalna jest niezwykle rozchwiana. Podobnie wygląda to w przypadku okresu dojrzewania. Niezaprzeczalnie zauważymy więc zmiany dotyczące naszego samopoczucia, a przede wszystkim zmienność nastroju. Objawy menopauzy to także problemy ze snem, nawracające uderzenia gorąca, bóle głowy, zimne poty, problemy ze skupieniem uwagi, a niekiedy nawet depresja.
Dlatego tak ważne jest dbanie zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Jeżeli zauważymy niepokojące dolegliwości, z którymi nie potrafimy sobie poradzić – koniecznie skonsultujmy się z lekarzem. Specjalista pomoże nam w rozwiązaniu problemów, może także zlecić leczenie hormonalne, które w niektórych przypadkach bywa konieczne. Warto monitorować zmiany zachodzące w organizmie. Niektóre objawy menopauzy doskonale maskują inne choroby, o których obecności do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Regularne badania i kontrole lekarskie to coś, czego nie można traktować po macoszemu.
Jak załagodzić objawy, które daje menopauza?
Istnieje kilka sposobów na to, aby lepiej czuć się w okresie przekwitania. Warto pamiętać, że ogromne znaczenie dla naszego zdrowia ma przede wszystkim codzienny styl życia. To, jak się odżywiamy, czy uprawiamy sport oraz czy regularnie się wysypiamy może być kluczowe, gdy pragniemy złagodzić występujące objawy menopauzy. Wiele kobiet podejmuje decyzję o uczęszczaniu na zajęcia opierające się na aktywności fizycznej, ale równie dobrym rozwiązaniem są długie spacery, zrezygnowanie z dojazdów do pracy środkami komunikacji miejskiej bądź samochodem, a nawet ćwiczenie jogi. Tymczasem dieta powinna zawierać takie składniki, których organizm w tym czasie szczególnie potrzebuje. O czym mowa? Dania powinny być niskotłuszczowe, ale jednocześnie bogate w wapń i witaminę K.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |