Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Dr Sutkowski: w szczycie czwartej fali będzie od kilku do kilkunastu tys. zakażeń dziennie
Spodziewam się od kilku do kilkunastu tysięcy zakażeń dziennie w szczycie czwartej fali pandemii. Być może konieczne będzie wprowadzenie obostrzeń, czyli zaleceń sanitarnych mocniejszych niż obecnie - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
Dr Sutkowski zaznaczył, że starając się przewidzieć rozwój epidemii, trzeba brać pod uwagę liczbę osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. "Jednak liczba osób zaszczepionych to nie jedyny wskaźnik, który musimy uwzględnić. Wszystkie symulacje uwzględniają również procesy społeczne i decyzje administracyjne" - wyjaśnił. Jego zdaniem, szczyt czwartej fali pandemii będzie miał miejsce w październiku, a największy wpływ na wzrost zachorowań będzie miał powrót dzieci do szkół oraz powroty z wakacji.
Wyraził nadzieję, że część osób jeszcze zdąży się zaszczepić. "Niestety, jest już bardzo późno i trzeba się bardzo spieszyć ze szczepieniami. Dlatego należy apelować nie tylko o frekwencję, ale i o tempo szczepień. Tempo powinno być zdecydowanie większe" - ocenił dr Sutkowski. Dlatego - jak zastrzegł - wszyscy powinni wspierać działania, które będą przyspieszać tempo szczepień.
Dr Sutkowski poinformował, że wszystko wskazuje na to, że za czwartą falę w Polsce będzie odpowiadał wariant delta. "Jeżeli będzie dużo powrotów z wakacji i te osoby wracające będą zakażać innych w miejscach, gdzie jest dużo osób niezaszczepionych, być może konieczne będzie wprowadzenie obostrzeń, czyli zaleceń sanitarnych mocniejszych niż obecnie" - zapowiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Jednocześnie zastrzegł, że obostrzenia te nie dotkną osób zaszczepionych. "Przezorny zawsze zaszczepiony" - dodał. Dr Sutkowski przyznał, że symulacje, których twórcy próbują przewidzieć najbardziej prawdopodobny rozwój pandemii w Polsce, mówią o możliwości wystąpienia od kilku do kilkunastu zakażeń dziennie.
"Pierwotnie mówiono nawet o ok. 15 tys. zakażeń dziennie pod koniec sierpnia. To się zapewne nie sprawdzi. Osobiście spodziewam się kilku tysięcy - między 5 a 10 tys. zakażeń dziennie. Jednak możliwy jest także wariant gorszy - liczba zakażeń na poziomie 40 tys. dziennie" - ocenił.
Zaznaczył, że możemy mieć do czynienia z sytuacją podobną do tej, która wystąpiła w Wielkiej Brytanii, gdzie zakażeń było stosunkowo dużo, jednak hospitalizacji i zgonów - mało. "Jednak ja bym się za bardzo nie cieszył, bo osób zaszczepionych w Polsce powyżej 80. roku życia jest niecałe 70 proc. To zdecydowanie za mało, żeby odtrąbić sukces i spodziewać się, że będzie dobrze" - powiedział. Wskazał, że problemem jest także to, iż większość osób zapomniało o zasadzie DDM - dystans, dezynfekcja, maseczka.(PAP) Iwona Żurek iżu/ pad/
Sondaż dla rp.pl: 61,8 proc. Polaków spodziewa się IV fali pandemii jesienią
61,8 proc. uczestników sondażu SW Research przeprowadzonego dla portalu rp.pl uważa, że jesienią Polskę czeka uderzenie IV fali pandemii. 17,3 procent uważa, że "nie", a 20,9 procent nie ma zdania tej kwestii.
Z sondażu opublikowanego w sobotę wynika, że 61,8 proc. Polaków spodziewa się IV fali pandemii, która ma nastąpić jesienią. 17,3 proc. uważa, że to nie nastąpi, a 20,9 proc. nie ma na ten temat zdania.
Jak podaje portal, odsetek badanych, którzy spodziewają się kolejnej fali epidemii, spada wraz ze wzrostem wieku respondentów (70 proc. wśród najmłodszych, 59 proc. wśród najstarszych). Nasilenia epidemii spodziewa się 7 na 10 respondentów o dochodach mieszczących się w granicach 2001–3000 zł, taki sam odsetek mieszkańców największych miast i niewiele niższy odsetek respondentów z miast liczących od 100 tys. do 200 tys. osób, miast do 20 tys. oraz osób z wykształceniem wyższym.
"Na tle ogółu badanych nieznacznie więcej optymistów nieprzewidujących czwartej fali jest wśród osób o dochodach 3001-5000 zł (23 procent) i mieszkańców wsi (22 procent) - komentuje dla portalu wyniki badania dyrektor Działu Analiz SW Research Adrian Wróblewski.
Badanie zostało przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach od 10 do 11 sierpnia br. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.(PAP) Marta Stańczyk mas/ ozk/
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |